Studentka havlíčkobrodského gymnázia pronikla do světa robotů – Vysočina-news.cz
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Podpořte nás prosím.

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Studentka havlíčkobrodského gymnázia pronikla do světa robotů

/
/
/
582 ZobrazeníŠestnáctiletá Maria Šimůnková, studentka Gymnázia Havlíčkův Brod se v loňském roce zúčastnila v Aténách workshopu společnosti Microsoft Alenka si představuje buducnost – Jak může umělá inteligence ovlivnit náš pohled na svět? Díky zkušenostem, které tam získala, naprogramovala chatbota, ten pomáhá lékařce s vyřizováním dotazů od pacientů.

„Moje maminka je učitelka informatiky na naší škole a řekla mi o této příležitosti. Nejdříve se mi moc nechtělo, byl poslední školní den, přede mnou prázdniny… ale řekla jsem si, že bych byla hloupá, kdybych to nezkusila,“ popisuje studentka, která na čas vyměnila svůj balet za svět robotů.
Vstupenkou na workshop se stalo dvouminutové video v angličtině, jehož součástí byl návrh projektu využívajícího umělou inteligenci. Pořadatelé ji nakonec vybrali ze šesti stovek zájemkyň mezi dvanáct, které z Česka do Atén odjely. Čtyřdenní program nabídl dívkám nejrůznější digitální dovednosti – nejen programování, ale také navrhování systémů nebo spolupráci v mezinárodním týmu.
Své zkušenosti z Řecka zúročila a vytvořila chatbota, který zodpovídá dotazy pacientů u lékaře. Nápad zaujal dětskou lékařku Miroslavu Kuglerovou z Libčic nad Vltavou. Společně chatbota vyladily, aby byl schopný pacientů zodpovídat otázky.

Maria Šimůnková před ordinací lékařky, která využívá chatbota, archiv Marii Šimůnkové


V současnosti už se o její práci zajímají další lékaři, takže je velmi pravděpodobné, že po Josefu Průšovi, který se prosadil s 3D tiskárnami, vyrůstá na Vysočině další kybernetický talent.

  • Facebook
  • Twitter