Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sázení slunečnic v Jihlavě upozorní na roztroušenou sklerózu

/
/
/
936 ZobrazeníPoruchy hybnosti, citlivosti a rovnováhy, postižení zraku, únava a bolest. To jsou projevy roztroušené sklerózy (RS) – zákeřné nemoci, jíž v tuzemsku trpí odhadem 22 000 lidí. Jihlavští pacienti na ni upozorní sázením slunečnic, které v rámci akce Rozsviťme Českou republiku naplánovali na úterý 30. června do parku za jihlavskou radnicí. Žluté květiny si může přijít vysadit každý, kdo by pacienty rád podpořil.

„Slunečnice každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději – stejně jako lidé s roztroušenou sklerózou. Pacienti na nemoc, která je stále opředena řadou mýtů, upozorňují v rámci akce Rozsviťme Českou republiku,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž projekt organizuje s podporou regionálních organizací Unie ROSKA.
Sázení slunečnic odstartuje v parku za jihlavskou radnicí v úterý 30. června v 9.30. Pacienty přijdou podpořit zástupci města a kraje, lékaři z jihlavského MS centra či fyzioterapeuti. O hudební vložku se postará místní saxofonové kvarteto. „Zasadit slunečnici a vyjádřit podporu může přijít každý, komu není osud pacientů s roztroušenou sklerózou lhostejný. Na místě se lidé dozví více nejenom o této závažné nemoci, ale také o činnosti naší organizace a projektech na podporu pacientů,“ vysvětluje Jitka Večeřová, předsedkyně spolku Roska Jihlava, která se do akce Rozsviťme Českou republiku zapojuje letos už po čtvrté. Na sázení slunečnic na podzim naváže tradiční výtvarná soutěž, které se každoročně účastní i děti z jihlavské mateřské školky Mašinka.


Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, obvykle již kolem 30. roku života. Častěji postihuje ženy. Projevy RS jsou různorodé, nejčastěji se objevují poruchy hybnosti a citlivosti, postižení zraku, poruchy rovnováhy, únava a bolest. Typické je střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je těžká i léčba či prevence. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D. V Česku se odhaduje počet pacientů s RS na 22 tisíc.

  • Facebook
  • Twitter