Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sázecí akce půl roku poté: mladý smíšený les v Dolní Cerekvi se uchytil, majitelé ho připravují na horké léto

/
/
/
330 ZobrazeníIniciativa Sázíme Česko, která se zaměřuje na lesy poškozené kůrovcovou kalamitou a propojuje dobrovolníky s nestátními majiteli lesů a odborníky, představila výsledek kontroly v lokalitě Dolní Cerekev na pozemku soukromé majitelky, kde dobrovolníci v listopadu 2022 vysadili 11 500 stromků budoucího smíšeného lesa.

Po půl roce se uchytilo 80-90 % stromů, majitelé v péči o les svědomitě pokračují a připravují se na příchod letního sucha. Podobné zprávy přicházejí i z dalších lokalit.

Richard Krajník (Sázíme Česko): „Své ambici na zdravější les chceme dostát“
Projekt Sázíme Česko během sezóny 2022/23 vysadil téměř 65 000 stromků v deseti různých lokalitách. Výsadbu financovali individuální i firemní podporovatelé, kteří si zakoupili stromek na webových stránkách za 69 Kč „Naší ambicí i závazkem vůči těm, kteří projekt podpořili, je přispívat ke vzniku trvale udržitelných a zdravějších lesů v Česku. Tomu chceme dostát, a proto nás zajímá, co se děje na místě našich výsadeb s odstupem času,“ říká koordinátor projektu Sázíme Česko Richard Krajník a sděluje výsledky poslední kontroly: „Prošli jsme lokalitu Dolní Cerekev, kde jsme loni měli svou největší výsadbu s celkem 11 500 stromy a letos jsme tu ještě na zbývajících místech dosadili dalších 2000 stromků. Z náhodného vzorku deseti řádků z celé lokality jsme zjistili, že celkové uchycení stromů je okolo 80-90 %. Z jednotlivých druhů se nejvíce daří jedlím. Ty se ujaly téměř ze 100 %, následně se velmi daří bukům, dubům i javorům. Jediný druh, kterému se příliš nedaří, jsou borovice, které jsme vysadili v menším počtu.“ Slabší výsledek výsadby borovic je dobrým ukazatelem pro další snahy majitelů, kteří se na nedalekém místě už jednou pokusili borovicový les zasadit – a s nevalným úspěchem.

Díky oplocence zvěř stromky nepoškodila
„Kvalitativně vypadají sazenice velmi dobře. Jsou už vidět zdravé přírůstky a díky oplocence stromky nepoškodila zvěř nebo jiní škůdci. Místy se nacházejí přirozené nálety jedle, smrku a břízy. Celkově lokalitu hodnotíme velmi úspěšně, za což vděčíme zejména výběru kvalitních druhů sazenic, kvalitní přípravě a vhodným podmínkám výsadby,“ pokračuje Richard Krajník. „Majitelé se o les velmi pečlivě starají a spolupráci s nimi hodnotím na výbornou. Podobné zprávy máme i z dalších podzimních výsadeb u soukromých majitelů, například v Matějovci a Volfířově,“ uzavírá Richard Krajník s připomínkou, že lidé, kteří si stromek zakoupili, dostali e-mailem potvrzení o jeho výsadbě v dané lokalitě a můžou sledovat další vývoj lesa v blogových článcích na webu Sazimecesko.cz.

Majitelka lesa Dáša Hromadová: „Letního sucha se nebojíme“
„Máme radost, že se stromky uchytily, a bude tu růst smíšený les, zdravější než předtím,“ říká majitelka lesa Dáša Hromadová. „Letního sucha se nebojíme. Pozemek na jaře zarostl trávou a my jsme právě v procesu vyžínání. Vyžínáme ale jen kolem stromků, aby je plevel a tráva nezarostly, a aby stromky částečně zůstaly ve stínu. To, co posekáme, používáme k mulčování a ponechali jsme v oblasti klestí. Hromady větví dělají dobré větrolamy, zadržují vlhkost a jsou skvělým útočištěm pro hmyz a ptactvo,“ pokračuje žena, která se podle svých slov z lesnické praxe hodně naučila právě díky spolupráci se Sázíme Česko.

Více informací na www.sazimecesko.cz.

Příběh majitelky lesa Dáši Hromadové a její rodiny je silně spojený s kůrovcovou kalamitou. Přišel příkaz vykácet 5 hektarů lesa v jejich vlastnictví. Kůrovcové dřevo se dalo prodat jen velmi levně a rodina Hromadových z prodeje téměř nic nezískala. Přestože stát poskytuje na výsadbu dotace, i ty v tu dobu pro rodinu představovaly neúnosnou úvodní investici a riziko. Projekt Sázíme Česko paní Dáše zdarma pomohl jak odborně, např. při návrhu skladby dřevin podle stanoviště (tzv. typologické mapy) s přihlédnutím na specifičnost pozemku, tak finančně s nákupem sazenic a s náklady na výsadbu, a nakonec i fyzicky při organizaci výsadeb. Výsadba proběhla v součinnosti s odborným lesním hospodářem, tedy s hajným, který paní Dáše dohlíží na les.

  • Facebook
  • Twitter