Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Rakousku-Uhersku věrný až do konce. Rodák z Brodu velel stovkám vojáků, do legií nevstoupil

/
/
/
831 ZobrazeníRodák z Německého Brodu Leo Nádherný svůj život zasvětil službě v rakousko-uherské armádě. Po začátku první světové války nejdřív velel stovkám vojáků, pak patřil mezi elitní letce. Nakonec ale v roce 1917 skončil v zajetí a po válce jeho vojenská kariéra rychle skončila…

Leo Nádherný se v Německém Brodě narodil v roce 1870. Ve svém rodném městě ale dlouho nepobyl. Gymnázium už studoval v Praze, pak krátce docházel také na vojenskou školu v Hranicích na Moravě. Jeho kariéru ale nejvíc ovlivnily až následující roky. Na konci osmdesátých let se odstěhoval do Vídně, kde vystudoval vojenskou technickou akademii.

Do rakouské armády Nádherný nastoupil v roce 1891. A zůstal jí věrný až do konce existence císařství, tedy bezmála třicet let. Většinu své kariéry působil u dělostřelectva. Díky dobrému vzdělání rychle stoupal vojenskou hierarchií – když tak začala první světová válka, velel na ruské frontě celé dělostřelecké brigádě. Jeho rozkazy tak musely plnit nejméně stovky vojáků.

Krátce po začátku v té době největšího ozbrojeného konfliktu v dějinách ho ale jeho nadřízení z východní fronty převeleli na bojiště v severní Itálii. Tam také v roce 1916 změnil zaměření. Od dělostřelců zamířil k vojenským letcům. Bylo mu tehdy už 46 let, přesto se nezabýval jen velitelskými povinnostmi, ale pravidelně usedal do kabiny letadel – většinou jako vojenský pozorovatel.

Zajetí

Asi nejznámějším počinem Lea Nádherného pak je událost ze srpna 1917. Tehdy velel letcům v 11 strojích, kteří dostali úkol provést nálet na Benátky. Rozkaz splnili úspěšně. Část severoitalského města vážně poškodili, operace však byla relativně malá. Výsledek války nemohla v žádném případě ovlivnit.

Letadlo, v němž seděl německobrodský rodák, navíc dostalo zásah od italského dělostřelectva. Nádherný proto musel nouzově přistát na území Itálie, kde ho vojáci okamžitě zatkli a poslali do zajateckého tábora. Tam Leo Nádherný na rozdíl od stovek svých krajanů odmítl vstup do československých legií, v zajetí proto zůstal do konce první světové války.

Propuštěn byl až na začátku února 1919. Okamžitě zamířil do Prahy, kde se přihlásil do formující se československé armády. I v ní měl důležité posty. Vůbec nejvyšším pak byla funkce předsedy takzvaného vzduchoplaveckého oddělení ministerstva národní obrany. Přeloženo z tehdejší češtiny: Leo Nádherný přesně rok spoluutvářel podobu poválečného československého letectva.

Spory a ústraní

Jeho působení v uniformě nového státu ale provázely i kontroverze. Rodák z Německého Brodu totiž vedl vytrvalé spory s francouzskými důstojníky, kteří tehdy s budováním armády pomáhali. Brzy po válce navíc do vedoucích funkcí začali prosazovat především legionáře.

Leo Nádherný proto na konci března 1921 československou armádu (na svoji žádost) opustil. Čemu se věnoval ve zbytku svého života, se zatím nepodařilo přesně zjistit. Špatně se mu ale nejspíš nevedlo, jako vysoce postavený rakouský i československý důstojník jistě neměl nízký plat. První Československá republika navíc bývalé rakouské vojáky nikdy nijak nepostihovala. Řada z nich dokonce dál sloužila v její armádě až do roku 1939. Leo Nádherný zemřel v nedožitých 63 letech – tedy v roce 1933 – ve severočeském Prunéřově.

  • Facebook
  • Twitter