Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pro nový řidičský průkaz v Jihlavě raději přes WebCall

/
/
/
2123 ZobrazeníKvůli velkému zájmu o vystavení nového řidičského průkazu se mohou na odboru dopravy Magistrátu města Jihlavy nárazově tvořit fronty. Odhaduje se, že jen v Jihlavě může mít neplatný řidičský průkaz až 1600 lidí.

V roce 2020 skončí v ČR platnost bezmála 900 000 řidičských průkazů. Výměnu zvládne řidič kdekoli v republice, nemusí o to už žádat jen v místě trvalého bydliště. Standardní lhůta pro vydání nového řidičského průkazu je 20 dnů, v Jihlavě si teď lidé vyzvedávají průkazy v průměru do 14 dnů. Kdo chce řidičský průkaz ještě dřív, musí si za to připlatit 700 korun a pak ho dostane do pěti dnů. Obnovení průkazu, kterému vypršela platnost, je zdarma. Za jízdu s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuta až 2500 Kč.

Jen za včerejší úřední den přišlo k přepážkám registru řidičů 189 klientů. Ráno se proto u přepážek tvořily fronty, a kdo nebyl předem objednán, čekal na odbavení až 1,5 hodiny. „Za pracovníky odboru dopravy proto mohu doporučit objednat se prostřednictvím našeho objednávkového systému,“ uvedl náměstek primátorky Petr Laštovička z ODS. Objednání je možné na internetových stránkách města Jihlavy.

V celé České republice je momentálně přes 100 tisíc neplatných řidičáků. Město si statistiky v tomto směru nevede. „Není ani v možnostech našeho úřadu to přesně zjistit a rozklíčovat,“ říká Vladimír Findejs z odboru dopravy jihlavského magistrátu s tím, že se ani nedá přesně zjistit, proč jsou průkazy neplatné. Může to být z mnoha příčin, nejenom vypršením data platnosti. Pokud někdo pozbyl řidičské oprávnění, ať už se např. tzv. vybodoval nebo mu byl uložen zákaz řízení, tak jeho řidičský průkaz také figuruje mezi neplatnými. Rovněž ztracený, zničený nebo odcizený ŘP je v celorepublikových statistikách podle Findejse evidován jako neplatný až do té doby, než je oficiálně skartován. „I řada starších řidičů po skončení platnosti jejich průkazu už si pro nový nepřijde. Už řídit nechtějí, protože se na to necítí, nebo jim to neumožní zdravotní stav,“ uzavírá vedoucí oddělení dopravně správních agend Magistrátu města Jihlavy.

  • Facebook
  • Twitter