Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Vysočině varují: podvodů s investicemi do kryptoměn přibýváPolicisté na Vysočině se v současnosti téměř denně setkávají s podvody s investicemi do kryptoměn. Během prosince loňského roku zaregistrovali na dvě desítky podvodů, při kterých lidé přišli o stovky tisíc korun. Většinou doplatily na to, že se nechaly zlákat k výhodnému a údajně vysoce ziskovému obchodování s virtuální měnou.

Obchodováním s kryptoměnami je jednou z oblastí kyberkriminality, při níž dochází k podvodům. „Na internetu a sociálních sítích se objevují stále častěji podvodné stránky lákající na investice do bitcoinů a dalších kryptoměn. Útočníci usilují o finanční prostředky i osobní údaje obětí. Stránky lákají na zaručený postup známých osobností, které snadno a rychle zbohatly a zneužívají tak jejich jmen. Podvodné stránky se vyskytují ve více jazykových mutacích, včetně českého jazyka. Jsou přeložené velice kvalitně a působí poměrně důvěryhodným dojmem. Na falešné stránky se uživatel dostane po prokliknutí reklamy. Ty jsou zadávané v rámci legitimních nástrojů inzertního portálu společnosti Google, mohou se tak zobrazit i na zcela nezávadných stránkách,“ popisuje Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Případy podvodů s kryptoměnami začínají ve většině případů shodně. „Na internetu se objeví reklama společnosti obchodující s virtuální měnou a inzerent slibuje výhodné zhodnocení peněz. Reklama obsahuje většinou také odkaz na dotazník, který poté zájemce o investování vyplní. V dotazníku, který má sloužit jako registrace u investiční společnosti, důvěřiví lidé uvedou své veškeré osobní údaje, včetně e-mailu a čísla mobilního telefonu. Prostřednictvím těchto kontaktů se pak ozve údajný investiční poradce, ale bohužel se jedná o podvodníka. Tento falešný poradce tím získá zcela nekontrolovaný přístup k účtu klienta, z něhož pak odčerpává a převede na svůj účet veškeré klientovy finanční prostředky,“ dodává Dana Čírtková.

Varováním pro veřejnost by v takových případech měla být obezřetnost a opatrnost. „V žádném případě by lidé neměli dávat nikomu neznámému svolení k tomu, aby se vzdáleně připojili k jejich počítačům. Pokud už se tak stane, rozhodně by se v této situaci neměli přihlašovat ke svým bankovním účtům,“ varuje Pavel Zmrhal, vedoucí oddělení a tím, že tyto rizikové investice lidé provádějí prostřednictvím aplikace, kterou si sami nainstalují na pokyn domnělého poradce.

Kriminalisté na Vysočině řeší aktuálně případ neznámého pachatele, který v listopadu loňského roku telefonicky kontaktoval muže s nabídkou výhodného burzovního obchodování se společností FinFix World. Prostřednictvím aplikace WhatsApp a aplikace AnyDesk, kterou muž umožnil pachateli vzdálený přístup do svého počítače, mu pomohl založit na internetu bitcoinový účet u Binance.com a investiční účet u společnosti FinFix World, na který pak muž podle pokynů pachatele zaslal ze svého bankovního účtu postupně finanční prostředky ve výši přesahující 400 000 korun, aby je zhodnotil. Následně muž pochopil, že naletěl podvodníkům a že o své peníze místo jejich výhodného zhodnocení, nenávratně přišel,“ doplňuje tisková mluvčí.

Policisté v této souvislosti varují, pokud se někdo rozhodne investovat finanční prostředky do kybernetických měn, aby se o vždy obracel pouze na renomované a důvěryhodné finanční instituce. Ostražití by podle policistů měli být všichni před výhodnými a lákavými reklamami neznámých společností, které slibují rychle rostoucí zisky, převážně investováním do kybernetických měn.

„V žádném případě neinstalujte do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů. Nikdy nikomu neposílejte kopie osobních dokladů, ani kopie platebních karet. V žádném případě nepovolte neznámým osobám přístup do vašeho počítače a opravdu důkladně zvažte investování do kybernetické měny,“ uzavírá Pavel Zmrhal s tím, aby se lidé, kteří mají mít jakékoliv pochybnosti při realizaci takového obchodování, nic neinvestujte a neváhejte se obrátit o pomoc na linku 158 nebo na nejbližší služebnu Policie České republiky.

  • Facebook
  • Twitter