Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Vysočině denně dohlížejí na auta se dřevem

/
/
/
494 ZobrazeníNa silnicích Vysočiny všech typů, včetně dálnice D1, v posledních měsících výrazně stoupl počet nákladních aut, převážejících dřevo z kalamitních lesů. Jedná se o vozidla domácích i zahraničních přepravců. Policisté se v poslední době zaměřují na kontrolu těchto souprav denně.

„Z našich zkušeností víme, že se řidiči těchto jízdních souprav velmi často vozy přetěžují, mají nesprávně uložený náklad, který mají navíc nedostatečně zajištěný. Výjimkou nejsou ani náklady naložené vysoko nad právními předpisy povolenou mez. Navíc na integrovaném operačním středisku vzrostl také počet oznámení na linku 158, kdy si ostatní občané stěžují, že po silnicích v Vysočiny jezdí viditelně přetížené soupravy se dřevem a náklady nejsou dobře zajištěny, neboť z nich při jízdě odlétávají kusy dřeva a kůry, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Policisté z Vysočiny proto téměř denně kontrolují nákladní auta převážejících dřevní kulatinu. „Do akce se zapojují policisté zařazeni ve speciálním týmu Kamion. Jedná se o policisty z Dálničního oddělení ve Velkém Beranově, oddělení silničního dohledu a z dopravních inspektorátů ze všech pěti územních odborů,“ dodala tisková mluvčí.

Pravidelné kontroly nákladních vozidel přepracujících dřevní kulatinu reagují podle slov mluvčí také na vážné dopravní nehody, které se staly v na Vysočině letos v květnu. „Při nich řidiči souprav naložených kládami havarovali, tahač s návěsem se převrátil a klády se vysypaly na silnici. V jednom případě klády těžce zranily dva seniory, kteří se v době nehody pohybovali na chodníku. Při dalších nehodách se v červenci a v září z převráceného návěsu vysypaly klády na louku vedle silnice,“ přidala Dana Čírtková.

Policisté kontrolují doklady k vozidlu a převáženému nákladu, nejvyšší povolenou hmotnost silničního vozidla, největší povolenou hmotnost na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozu a největší povolené rozměry vozu a jízdních souprav. Policisty zajímá také technický stav vozidel, zda je dobře a dostatečně upevněný a uložený převážený náklad, zda řidiči před vjezdem na silnici vozidlo nebo jízdní soupravu očistili, tak aby neznečišťovala její povrch. V neposlední řadě se policisté zajímají o původ dřeva, zda je správně zapsáno v přepravním dokladu, tak aby nedocházelo ke krádežím dřevní hmoty v blízkosti lesů.

Policisté kontrolují každý den soupravy se dřevem na různých místech Vysočiny, foto: Policie ČR

„V letošním roce jsme zkontrolovali 852 vozidel a při těchto kontrolách bylo zjištěno 407 porušení, kdy se v 67 případech řidič odmítl podrobit kontrolnímu vážení. Za tato zjištěná porušení bylo uloženo 390 pokut v příkazním řízení v celkové částce 2 295 900 Kč a v 17 případech policisté protiprávní jednání řidiče oznámili příslušnému správnímu orgánu. Ve vztahu k provozovatelům vozidel bylo 245 případů oznámeno příslušnému správnímu orgánu a rovněž bylo uloženo 116 kaucí v celkové částce 1 292 900 Kč,“ udělal výčet Dana Čírtková.

Řidiči porušují výšku nákladu, ale také celkovou hmotnost souprav, foto: Policie ČR

Podle policistů jsou řidiči neukáznění. „V nejčastějších případech je to přetížení vozidel nebo jízdních souprav a nesprávně zajištěných nákladů. Řešíme situace, kdy řidič se odmítne podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítne najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon,“ uzavřel David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

  • Facebook
  • Twitter