Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Podvodníci jsou stále rafinovanější, tvrdí policisté na Vysočině, případů kyberkriminality přibývá

/
/
/
608 ZobrazeníBěhem uplynulého týdne začali policisté na Vysočině řešit hned dva případy podvodného jednání, při nichž přišli lidé o své celoživotní úspory. Oba případy spojuje důvěřivost lidí, kteří uvěřili podvodníkům. V lednu řešili kriminalisté na Vysočině padesát případů kybernetické kriminality.

První případ podvodu z uplynulého týdne se týkal investic do virtuální měny. „Muže kontaktoval telefonicky podvodník s tím, že mu na jeho investičním účtu z dřívější doby zůstaly nevyužité prostředky, které by bylo vhodné znovu výhodně investovat. K tomu je prý potřeba provést další investici, aby bylo možné zůstatek vybrat a zaslat na účet poškozeného, aby se pokryly požadované náklady k vyplacení finančních prostředků. Muž si tedy ve víře, že by mohl výhodně investovat, vypůjčil u nebankovních společností postupně částku ve výši přesahující 300 000 korun a od svých známých další částku ve výši 300 000 korun,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině, s tím, že tyto peníze pak muž podle pokynů podvodníka vložil na svůj „údajný“ účet.

„Pro zrychlení transakce se ale od podvodníka nechal přesvědčit k tomu, aby si zřídil vzdálený přístup prostřednictvím AnyDesk ve svém počítači, přes který poté neznámý pachatel snadno ovládal elektronickou peněženku i internetové bankovnictví a odeslal finanční prostředky na svůj vlastní účet. Tímto způsobem neznámý pachatel podvodně vylákal z poškozeného částku přesahující 600 000 korun,“ popisuje podvodné jednání Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality krajského ředitelství policie na Vysočina.

Policisté proto varují obyvatele Vysočiny, aby byli obezřetnostní a opatrní a v žádném případě by lidé nikdy neměli bez zkušeností, na popud neznámého člověka, instalovat software pro vzdálený přístup na do svého počítače, např. AnyDesk, TeamViever a další, pokud jej mají instalován, dávat nikomu neznámému svolení k tomu, aby se vzdáleně připojili k jejich počítačům. „Pokud už se i přes všechny varování tak stane, rozhodně by se v této situaci neměli přihlašovat ke svým bankovním účtům. Pokud se lidé rozhodnou investovat finanční prostředky do kybernetických měn, měly by se vždy obracet pouze na renomované a důvěryhodné finanční instituce a preferovat osobní konzultaci,“ dodává tisková mluvčí.

Pokud budou mít lidé jakékoliv pochybnosti při realizaci podobného obchodování, nic by neměli investovat a ihned se obrátit o pomoc na linku 158 nebo na nejbližší služebnu Policie České republiky.

Další případ podvodného jednání, kterým se aktuálně zabývají kriminalisté na Vysočině, se týká podvedené ženy, která přišla o několik set tisíc korun. „Žena se seznámila prostřednictvím sociální sítě s mužem, který se prezentoval jako lékař. Se ženou si spolu zpočátku dopisovali a žena se do cizince, kterého nikdy osobně neviděla, zamilovala, a zřejmě proto byla ochotná mu uvěřit všechno, co jí napsal. Postupně mu pod různými záminkami – náklady spojené se zasláním jeho osobních věcí, zaslání trezoru s ušetřenými finančními prostředky, náklady spojené se zasláním důležitých dokumentů. Muži zaslala na zahraniční účet částku přesahující 300 000 korun, což byly veškeré ženiny úspory. Poté se tento muž pokoušel ze ženy vylákat další peníze ve výši zhruba 300 000 korun, ale ty už mu žena nezaslala a případ přišla oznámit na Policii ČR,““ přidala Dana Čírtková druhý únorový případ.

Prostředí internetu podle zkušeností policistů umožňuje podvodníkům všeho druhu vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu z nich velmi sofistikovaně pod různými legendami vylákat peníze. „Jsou velmi, velmi důvěryhodní, kreativní a pozor i vytrvalí. V rámci komunikace pak obvykle směřují své žádosti o zaslání finančních prostředků na různé zahraniční bankovní účty nebo v ČR využívají tzv. bílé koně. V takových případech podvedení lidé o své peníze nenávratně přijdou.
Na internetových seznamkách, ale i na sociálních sítích se stále častěji pohybují podvodníci, jejichž jediným cílem je získat peníze od důvěřivých lidí. Přitom útočí na city svých obětí, zejména ženám, pro jejich větší schopnost empatie, nabízejí seznámení s nezadanými charismatickými americkými vojáky, lékaři nebo techniky na ropných plošinách, kteří se dostali do obtíží (zranění, válka, propuštění, nenadálé finanční potíže nebo jiná negativní okolnost) a žádají o zaslání různých částek k řešení této situace či k možnosti se setkat ,“ uzavírá Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter