Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Počet případů klíšťové encefalitidy na Vysočině zatím třetinový, hlavní nápor hygienici teprve očekávajíV průběhu června přibyly na Vysočině jen tři další případy klíšťové encefalitidy, což je pouhá třetina toho, co bylo loni v červnu. Podobně se liší i meziroční porovnání počtu případů od začátku roku. V loňském roce od ledna do června zaznamenali krajští hygienici dvacet případů, letos je to pět.

Vyplývá to z údajů připravovaných Státním zdravotním ústavem. Za momentálně nižší počet případů oproti loňsku může špatné počasí a hygienická opatření, která lidem znemožňovala na jaře volně cestovat. Hlavní vlnu proto můžeme očekávat v následujících týdnech až měsících.

Výrazně menší počet případů má od začátku roku i lymeská borrelióza, ačkoliv zde počty procentuálně tolik neklesaly. Zatímco od ledna do června 2020 jich bylo 147, letos je to 96. Jednou z příčin, proč počet případů klíšťové encefalitidy ani lymeské borreliózy zatím příliš nestoupá, může být i nevlídné jarní počasí. „To mohlo vést k nižší aktivitě klíšťat i pohybu lidí v přírodě. Přispívajícím faktorem mohou být také opatření proti šíření koronaviru, kdy část sezóny omezovala lidem klasické hromadné venkovní aktivity, jako například hromadné sportovně-rekreační akce, nebo školy v přírodě. To vše se letos odráží na počtu případů obou klíšťaty přenášených chorob,“ říká Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Kraj Vysočina 1-6/2021 1-6/2020 6/2021 6/2020
Klíšťová encefalitida 5 20 3 10
Lymeská borrelióza 96 147 40 64

Vlivem rozvolnění opatření a příznivého počasí, které panuje v České republice v posledních týdnech, můžeme naopak očekávat nárůst počtu nemocných. „U nemocí přenášených klíšťaty, zejména u klíšťové encefalitidy, je latence několik týdnů. V dalším období je vysoce pravděpodobné, že se počty případů budou zvyšovat a přiblíží se k obvyklým hodnotám,“ varuje lékař Jan Kynčl.

Hodnocení aktivity klíšťat
Aktivita klíšťat je na Vysočině na čtvrtém stupni (vysoké riziko) z pěti (mimořádné riziko). Doporučením před pobytem v přírodě je použití repelentu, vhodně se obléknout, po pobytu v přírodě se prohlédnout, případně odstranit přisátá klíšťata.

Nespoléhejte se na štěstí
Klíšťata se zdržují nejraději v travnatých a listnatých porostech. To znamená, že na vás kromě lesa mohou zaútočit při pikniku v městském parku i na vlastní zahradě. Klíšťata se nerodí nakažená nemocemi, které přenáší. Zpravidla se sama nakazí už ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se.

Proč na někoho klíšťata jdou a na někoho ne, zatím není vědecky potvrzené, proto nespoléhejte na domnělé štěstí a náhodu a raději vsaďte na obezřetnost. Aktivita klíšťat se může měnit během dne. Vysoká je obvykle ráno, poté klesá a po poledni bývá (hlavně pokud je sucho) minimální. Opět pak může začít prudce stoupat se zvyšující se vlhkostí večer.

Obě onemocnění dokážou pořádně potrápit, liší se však původem i léčbou. Zatímco lymeská borelióza je způsobena bakteriemi a je tedy k její léčbě možné použít antibiotika, v případě virové klíšťové encefalitidy lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To přitom využívá pouze 33 % Čechů.

Očkování i v průběhu letních měsíců
Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné absolvovat i v období aktivity klíšťat. Při tzv. zrychleném schématu se druhá dávka aplikuje už 2 týdny po první a za dalších 14 dní je možné očekávat dostatečnou ochranu. Pro třetí dávku je třeba k lékaři zajít po šesti až dvanácti měsících. Doba na přeočkování, už jen jednou dávkou, je v závislosti na věku po dalších třech nebo pěti letech. Průměrná cena jedné dávky je 900 Kč a zdravotní pojišťovny na ni přispívají v rámci svých preventivních programů.

Při ochraně před klíšťaty je vhodné držet se základních bezpečnostních pokynů:
• Zvolit oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky; naopak nebrat tmavé oblečení z látky s chlupem. Světlá je vhodná proto, že klíště je na ni lépe vidět (není pravda, že by klíšťata méně lákala).
• Aplikovat na oblečení repelentní přípravek (zejména na spodní část nohou, od kolen níže). Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.
• „Ochrana repelentem a dlouhé nohavice ale nejsou 100% ochranou a často nás ani nenapadne používat je ve městě,“ dodává Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy.
• V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití části oblečené jako podložky.
• Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.
• Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejmout eventuálně zachycená klíšťata.

  • Facebook
  • Twitter