Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pětimetrové stromy ozdobí Masarykovo náměstí v Jihlavě

/
/
/
643 ZobrazeníJihlava se chystá na sázení pěti nových stromů na Masarykově náměstí. Jerlíny japonské budou nově zdobit centrum města od jara letošního roku. Pět stromů vytvoří kruh a kolem jednoho z nich bude posezení.

Místo, které jerlíny japonské vytvoří mezi morovým sloupem, kašnou a zastávkou MHD, nazývají architekti „pokojíček“. Kolem jednoho stromu bude i posezení. Pokud se mezi lidmi osvědčí, přibydou lavičky i u ostatních jerlínů.

Než se však začne se sázením stromů, které jsou v současnosti uskladněny u Správy městských lesů Jihlava, je nutný archeologický průzkum. Navíc je potřeba v místech, kde budou stromy stát, udělat vhodné prostředí se strukturním substrátem. „Protože stromy v městském prostředí trpí nejen nedostatkem vody, ale i nedostatkem půdního vzduchu, budou zasázeny do speciálního substrátu, který by jim měl zajistit přístup k pro jejich dobrý růst oběma důležitým substancím,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková s tím, že stejný substrát byl již použit u výsadeb ve Vrchlického ulici, kde se zatím velmi osvědčil.

Stromů bude přibývat

U stromů je potřeba vybudovat také novou regulaci. „Zemina je do hloubky skoro dvou metrů extrémně propustná. Bude tedy nutné vytvořit vrstvu, která dokáže zadržet takové množství vody, které budou jerlíny pro dobrý růst potřebovat a která současně zabrání nežádoucím průsakům vody do jihlavského podzemí,“ dodala Katarína Ruschková.

Pětice jerlínů by měla být na jihlavském náměstí vysázena nejpozději v březnu či dubnu, celý „pokojíček“ by pak měl být dokončen do prázdnin.

Stromy budou na Masarykově náměstí přibývat i do budoucna. Počítá se s celkem 105 dřevinami. V současnosti jich je tam 58. „Bohužel se ale nevyhneme kácení. V současnosti necháváme dožít například lípy u morového sloupu. Jakmile ale začnou být pro kolemjdoucí nebezpečné, budeme je muset odstranit. Stromy, se kterými projekt revitalizace Masarykova náměstí počítá, budeme postupně nahrazovat,“ upozornila vedoucí odboru životního prostředí.

  • Facebook
  • Twitter