Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Parodie na Harryho Pottera Riddikulus! míří na Vysočinu

/
/
/
1793 ZobrazeníKulturní platforma Artefakt uvede v slovenských a českých divadlech představení Riddikulus!, které je parodií na knihy Harryho Pottera. Na Vysočině se s ním mohou diváci setkat v úterý 9. listopadu v divadelním sále DKO od 19.00.

„Sedm knih plných dobrodružství zhuštěných do jednoho představení je nejen poctou fenoménu jedné generace, ale i zábavnou a laskavou karikaturou v podání mladých divadelníků. Naši tři hrdinové – Harry, Ron a Hermiona, budou kličkovat v labyrintu oblíbených scén a přeskakovat pohyblivé příběhové schodiště. V představení, které je laskavou poctou své předloze, budou mladí divadelníci žonglovat ikonickými postavami všech sedm knih, aby nám dokázali, že fantazii se meze nekladou,“ vysvětluje Stanislava Obložinská z platformy Artefakt.

Okolnosti vzniku představení směřují k platformě zastřešující mladé divadelníky. „Nápad k inscenaci nevznikl v mé hlavě, ale v hlavách představitelů OZ Artefakt. Ti mě jako divadelního režiséra oslovili, abych se zamyslel nad tím, zda je možné zinscenovat tuto ságu v podobě divadelní hry. Mou reakcí bylo, že je to tak špatný nápad, že to vlastně musí být dobré,“ vzpomíná režisér inscenace Pavol Viecha na úsměvný začátek, jenž ale charakterizuje mnoho úspěšných parodií.

Trojice hlavních hrdinů představení

Využití natolik známého příběhu, jako je Harry Potter, bylo pro Pavla Viechu osobní výzvou. „Když se řekne Harry Potter, většina lidí zná jeho příběh, kontext tohoto příběhu a to, jak tento příběh skončí. A mě jako režiséra nesmírně zajímalo, zda lze tento příběh zpracovat tak, aby diváka pořád překvapoval.“ Řešením této otázky se nakonec stal hlavní tahač tohoto jedinečného představení – humor. „V našem představení může divák vidět hodně zábavy a srandy. Myslím, že ta sranda bude komunikativní nejen pro důsledné znalce příběhu Harryho Pottera, ale i pro člověka, který jen tuší, o čem může být, nebo dokonce pro člověka, který o tomto příběhu neví vůbec nic. Ten humor nepramení z interních vtipů, které by byly srozumitelné jen skalním fanouškům, není vulgární nebo jednoduchý – jsou tam vtipy, které jsou spíš úsměvné, ale i takové, jež útočí víc na intelekt,“ přibližuje Pavol Viecha cílovou skupinu, jejíž požadavky jsou jedině chuť dobře se zasmát a věk nad patnáct let.

Volba tohoto žánru ovšem měla i různá praktická zdůvodnění. „Samozřejmě jsme měli šanci zpracovat to navážno, případně udělat nějakou naši příběhovou nástavbu v podobě 8. nebo 9. dílu. Já si ale myslím, že jakkoli bychom se snažili, vyznělo by to spíš směšně.“ Jako příklad Pavol Viecha uvádí známé divadelní představení Harry Potter and the Cursed Child, které polarizovalo celou fanouškovskou základnu a vyšlo i v knižním podání. „Když se podíváte na megaprojekt z Anglie v podobě divadelní hry, jež má být oficiálním pokračováním Harryho Pottera, je z něj cítit nesmírnou přípravu a hodně peněz, hlavně u výtvarné složky, scénografie, kostýmů nebo světel.“
„Nedokážu si představit, že by na Slovensku dokázala nějaká divadelní instituce takovýto projekt pokrýt,“ rozvíjí myšlenku Pavol Viecha, „hlavně ne na principu, na němž funguje naše představení, jež má ambici být zájezdovým představením a hostovat v cizích prostorách, kde se na technické vybavení nedá spoléhat. Takže logicky to, co mi s tím zůstávalo udělat, bylo postavit to celé na hlavu a nebrat to tak hrozně vážně.“

Vstupenky: bit.ly/RiddikulusJihl
Event: www.fb/events/4687352297990456

  • Facebook
  • Twitter