Ochlaďte se ve středověkém podzemí ve Světlé nad Sázavou – Vysočina-news.cz
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Podpořte nás prosím.

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Ochlaďte se ve středověkém podzemí ve Světlé nad Sázavou

/
/
/
727 ZobrazeníNejvětší dosud známá část podzemních chodeb ve Světlé nad Sázavou se nachází severovýchodně od kostela sv. Václava. Celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů a všechny čelby a rozrážky končí v pevné hornině.

Stáří vzniku podzemí se zatím nepodařilo přesně určit. Vzhledem k tomu, že nejstarší vchody do podzemí jsou situovány v blízkosti poměrně výrazných tektonických struktur, nelze vyloučit, že první práce byly průzkumného charakteru prováděné prospektory na rudy někdy koncem 13. století, tak jak je známe z okolních měst Havlíčkova Brodu, Ledče nad Sázavou, Jihlavy a dalších. Vše nasvědčuje tomu, že podzemí vznikalo postupně a patrně se s majiteli měnilo i jeho využití. Charakterem ražby a analogickým srovnáním s obdobnými díly jiných našich středověkých měst lze předpokládat, že světelské podzemí vzniklo ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Tomu nasvědčuje zvláště kvalita provedené práce. Nelze však vyloučit i pozdější doražby a úpravy povrchu.

Prohlídky středověkého podzemí zajišťuje:
Infocentrum
náměstí Trčků z Lípy 16
582 91 Světlá nad Sázavou

Prohlídku doporučujeme předem zarezervovat.
mobil 775 653 884, tel. 569 496 676
e-mail: info@svetlans.cz

září – červen
Prohlídku lze uskutečnit po předběžné dohodě.
červenec a srpen
Úterý-pátek 10.00 a 13.00
Sobota a svátky 9.00, 11.00 a 13.00

Vstupné
Plné vstupné 60 Kč Snížené vstupné (děti a studenti od 6 do 18 let, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P ) 30 Kč Děti do 6 let zdarma Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) 140 Kč Minimální vstupné za mimořádnou prohlídku 300 Kč

  • Facebook
  • Twitter