Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nejen vánoční atmosféru navodí havlíčkobrodská galerie v závěru týdne

/
/
/
625 ZobrazeníGalerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravil na konec roku a začátek roku příštího dvě výstavy, které budou zahájeny ještě v předvánočním čase. První z nich je výstava Rytíř a krásná paní – výtvarná tvorba manželů Karla a Emilie Tomanových a druhou je výstava Tradiční lidové dřevěné hračky z Hlinecka uspořádaná ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi a Františkem Sádovským.

Výstava grafických a ilustračních prací výtvarné manželské dvojice Karla a Emilie Tomanových z galerijních sbírek přenese návštěvníky do dvou odlišných romantických světů. Protne se tu mužský princip v podobě dobrodružné ilustrace a barevných vojenských uniforem v grafikách a kresbách Karla Tomana se světem plným snové romantiky, jemnosti a mýtických prvků v grafických listech jeho ženy Emilie Tomanové.

Název výstavy evokuje přezdívku Karla Tomana, Rytíř, kterou obdržel od svých přátel už na akademii. Oba manželé byli také celý život členy grafického sdružení SČUG Hollar. Zatímco Emilie Tomanová zůstala věrna volné grafice, zejména leptu a suché jehle ve větších formátech, Karel Toman se našel v dobrodružné realistické ilustraci v duchu Gustava Kruma či Zdeňka Buriana a dále ve vojenské historii, jíž výtvarně zpracoval v různých formách pro odborné i laické publikace. V podobném duchu maloval i surrealisticky zpracované postavy ze starých kramářských písní či commedie dell arte. Z grafických technik se mu stala doménou barevná litografie.

V suterénních výstavních prostorách představujeme menší výstavu věnovanou tradiční lidové dřevěné hračce z oblasti Hlinecka. Jedná se o řezané i soustružené hračky v podobě panenek, husárků, koníčků, ale i postaviček souvisejících vánočními svátky od zdejších mistrů řezbářů. Výstava je realizována ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi.

Obě výstavy mohou zájemci navštívit od pátku 10. prosince od 9.00, potrvají do 27. února 2022.

  • Facebook
  • Twitter