Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nechte zpívat Mišíka a nejlíp v Havlíčkově Brodě

/
/
/
787 ZobrazeníUž za týden pokračuje série koncertů v havlíčkobrodském klubu OKO pod názvem Golden_eye.hb. Po velmi úspěšných akcích, kdy v Havlíčkově brodě zazněly hity americké kapely Skinny Molly a na druhém koncertu rozparádil Broďáky Ivan Hlas, následuje jedna z největších akcí letošního podzimu.

Textař, skladatel a právem kamarády přezdívaný Legenda, český rockový zpěvák, Vladimír Mišík s kapelou ETC vystoupí v havlíčkobrodském klubu Oko, přesně pět týdnů po vydání alba Jednou tě potkám, které podle hudebních kritiků aspiruje na album roku. Ke konci první poloviny sedmdesátých let Mišík zakládá skupinu ETC, se kterou – přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech – koncertuje dodnes. Vladimír Mišík s ETC vydal jedenáct řadových alb, několik dalších kompilací a podílel se na řadě vedlejších projektů. Mnohé Mišíkovy písně, často na texty známých českých básníků (Václav Hrabě, Josef Kainar, Jiří Dědeček aj.), zlidověly a jsou ozdobami kytarových večírků několika generací. Diváci uslyší v klubu Oko staré osvědčené hity, které dodnes znějí v rádiu, ale dostanou také ochutnávku několika novinek z posledního alba.

Více o tom prozradil v rozhovoru Petr Kletečka, který je jedním z hlavních pořadatelů a otcem celé série Golden_eye.hb.

Jak moc těžké bylo domluvit Mišíka do Havlíčkova Brodu?
Vlastně to moc složité nebylo. Šimona Kotka, manažera ETC, jsem poprvé kontaktoval 2. září 2018, tedy v době, kdy se teprve začínal plnit ferman kapely na letošní podzimní sezónu. Bylo to ještě před začátkem prvního ročníku seriálu Golden Eye. Odvážný krok, ale zpětně si gratuluji, protože havlíčkobrodský koncert ETC se podařilo v podstatě náhodou načasovat do zajímavého období mezi vydání nového alba Vladimíra Mišíka (20. září) a křest alba Jednou tě potkám, který proběhne v neděli 24. listopadu v Divadle Archa. Mnozí kritici označují nové album za hudební událost roku a média jsou plná pochvalných recenzí.

Komu bys návštěvu koncertu doporučil?
Každému bez rozdílu věku či hudebního zaměření. Vladimír Mišík je fenomén a žijící Legenda, jak mu ostatně spoluhráči lehce ironicky přezdívají. Mišík v posledním zhruba roce začal s ohledem na dlouhodobé zdravotní problémy s astmatem omezovat počet koncertů na čtyři až pět měsíčně. Příležitostí jej slyšet naživo tedy ubývá. V jednom z rozhovorů říká, že má nejraději kluby, protože kontakt s publikem je tam přímý, on vidí na diváky a oni vidí na něj. Tohle mu beze zbytku věřím… Bude to skvělý koncert. Vláďa Mišík čekal na novou desku dlouhých devět let a její úspěch si teď viditelně užívá. Máme to štěstí být malou chvilku u toho.

Co všechno na koncertu uslyšíme?
Staré hity i novinky. Je obtížné si představit koncert Vladimíra Mišíka bez naprostých klasik, jakými jsou skladby Variace na renesanční téma nebo Slunečný hrob. Nepochybuji, že zazní. Těším se na Jednohubky. V rozhovoru pro DVTV Vladimír Mišík minulý týden uvedl, že z nového alba ETC zařadilo do repertoáru tři skladby. S jistotou to bude skladba Jednou, tipl bych si, že druhou bude Věštkyně a u třetí se nechám překvapit. Waldemar Matuška, který nerad zkoušel a ani to ostatně moc nepotřeboval, zpopularizoval oblíbené motto muzikantů napříč žánry „Zkoušejí jen zbabělci, my si musíme věřit!“ Jak ale víme, nové album s Mišíkem nahráli muzikanti okolo Petra Ostrouchova a pro muzikanty ETC se jednalo o nový hudební materiál. Facebook je poněkud indiskrétní sociální síť, takže prokazatelně víme, že v pondělí 17. září ETC nazkoušelo skladby z nové desky. Bude to dobré! 🙂

Na co se můžeme těšit dál?
Koncert Vladimíra Mišíka s ETC zakončí první polovinu seriálu Golden Eye. V rychlém sledu, s odstupem týdne, pak bude 1. listopadu následovat koncert britské kapely Praying Mantis. Kapela s výtečným zpěvákem Johnem Cuijpersem vystoupí v České republice vůbec poprvé. Přestože je Kudlanka nábožná (jak zní český překlad názvu kapely) řazena mezi MWOBHM kapely (Nová vlna britského metalu), jedná se o klasický hard rock, střižený AOR a někdy i velikášskými manýry Queen, jak uvádí recenze jejich předposledního alba Legacy z roku 2015. Zajímavým momentem v hudební kariéře Praying Mantis je jejich půlroční společné turné s Iron Maiden na začátku osmdesátých let…  Tenhle koncert bude událost pro Oko i ucho. Moc britských kapel s takovým backgroundem v Havlíčkově Brodě nekoncertovalo. Doufám, že brodští a okolní fanoušci (hard) rocku nezklamou a dorazí, ač by je mohl poněkud zmást souběžně probíhající koncert Harleje v KD Ostrov. Vidím to asi takto: Harlej v příštích letech asi tak stokrát na všech možných letních festivalech v zemi, Praying Mantis pouze letos v Oku! 🙂

Přesně za týden po tomto koncertu vystoupí legenda brněnského art rocku, kapela Progres 2. Je to zvláštní, ale Progres 2 v Havlíčkově Brodě hrál (pokud vůbec) naposledy tak dávno, že nevím o žádných pamětnících. V roce 2016 byl Progres 2 uveden do Beatové síně slávy, v roce 2018 nahrál v mikulovském studiu Davida Kollera album Tulák po hvězdách a v pátek 8. listopadu vstoupí hlavním vchodem do havlíčkobrodského klubu. U toho nelze nebýt!

Koncertní seriál zakončí 22. listopadu Lubošem Andrštem obnovená kapela Energit, můj černý kůň celého seriálu. Skupina složená z excelentních muzikantů (Luboš Andršt, Jan Holeček, Vladimír Guma Kulhánek, Jiří Zelenka) v roce 2017 natočila ceněné album Time´s Arrow. Zajímavostí je, že v kapele krátce vystupoval také Vladimír Mišík. Svět je tuze malý a o náhody tu není nouze…

Vstupenky v ceně 400 Kč na portálu www.smsticket.cz nebo v havlíčkobrodském Tulipánu.

Ukázka z posledního alba

Rozhovor s Vladimírem Mišíkem

  • Facebook
  • Twitter