Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Naučná stezka z Borové ponese jméno Karla Havlíčka

/
/
/
703 ZobrazeníOtevření Naučné stezky Karla Havlíčka Borosvkého je plánováno na neděli 6. listopadu, zájemci se sejdou ve 14.00 u muzea v Havlíčkově Borové, kde bude jak start, tak cíl putování. V jeho závěru jsou účastníci zváni na malé pohoštění a pobesedování uvnitř.

Nápad vytvořit Naučnou stezku Karla Havlíčka Borovského vznikl v kulturní komisi už v roce 2020, kdy její členové začali na papír dávat nápady, co zajímavého pro lidi v Havlíčkově Borové připravit v průběhu Havlíčkova roku 2021. Chtěli každý měsíc roku, v němž si připomínali 200. výročí Havlíčkova narození, přijít s jednou akcí, promítáním, besedou, výletem a podobně. Covid ale všechny plány zhatil, ale to nejdůležitější – třídenní velké oslavy v obci v září proběhnout mohly.

Přesto těmto organizátorům havlíčkovských oslav ve výčtu něco chybělo – chtěli nějakým způsobem chtěli přenést připomínku Havlíčkova jubilea do dalších let. Jednou z připomínek je Havlíčkova alej, kterou si Borovští a hosté vysadili v říjnu, přesně na výročí jeho narození, a druhou připomínkou je právě naučná stezka.

První z panelů naučné stezky

Stezka „polapí“ zájemce o procházku obcí a jejím blízkým okolím těsně nad rodným domkem Karla Havlíčka a vede ho kolem staré Havlíčkovy školy Dlážděnou ulicí až k faře a kostelu, kde trávil díky faráři Brůžkovi mnoho času. Od kostela pokračuje dolů mezi poli do staré lipové aleje, následně zpět do obce k soše Karla Havlíčka autora Michala Olšiaka umístěné na soukromé zahradě a pokračovat mohou lidé okrajovou částí Havlíčkovy Borové až do Havlíčkovy aleje, kde bylo loni vysazeno na 200 třešní. Na jejím konci pak naleznou sochu Radomíra Dvořáka vytvořenou taktéž u příležitosti Havlíčkova výročí. Z aleje pak trasa dovede poutníky zpět na náměstí k soše Karla Havlíčka Borovského.

Jednotlivé panely se zabývají například mládím spisovatele, mapují jeho záliby a koníčky, dojde i na jakýsi sumář jeho soch po republice či tradici Havlíčkovských oslav. Každý panel obsahuje také tip na výlet, zajímavost a pod QR kódy se skrývají další texty – například Havlíčkovy citáty, informace k běžeckému závodu Borovská desítka, zajímavosti o vzniku Ranských jezírek a podobně.

Trasa naučné stezky vede nenáročným terénem po silnících či zpevněných cestách, zvládnou ji tedy opravdu všichni včetně rodičů s kočárky či senioři.

  • Facebook
  • Twitter