Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na hradě Lipnici proběhl edukační program o středověkém životě

/
/
/
574 ZobrazeníPočátkem června proběhl v Lipnici nad Sázavou edukační program pro žáky místní základní školy zaměřený na život na hradě v dobách Karla IV.

Třídenní ochutnávkou středověkého života postupně prošli všichni žáci školy. V první části věnované architektuře hledali žáci odpovědi na otázky, kde, proč a jak středověké hrady vznikaly. Pomáhala jim v tom osvědčená pomůcka – pískoviště, na kterém modelovali typické obranné prvky hradních areálů, což jim pomohlo lépe pochopit jejich funkci a při prohlídce hradu jednotlivé části rozpoznat.

Ve druhé části měli možnost seznámit se se středověkou rytířskou zbrojí, do níž byl lektor postupně oblékán. Některé její součásti si pak žáci mohli sami vyzkoušet a zároveň byli zasvěceni do ukázek šermířských technik.

V odpoledním bloku na nádvoří hradu vznikla improvizovaná středověká kuchyně. Žáci se v ní nejenom dozvěděli zajímavosti o středověkém jídelníčku, ale zároveň z něj mohli i něco ochutnat. Přihlíželi vaření v keramických hrncích a sami se podíleli na výrobě obilných placek. Nejdříve se zapojili do mletí pšenice na kamenném mlýnku, následně prosívali mouku, aby si nakonec placky upekli na železném plátu nad ohněm. Nechyběl ani rychlokurz rozdělávání ohně pomocí křesadla.

„Cílem programu bylo pomoci žákům, aby si utvořili plastičtější představu o životě ve 14. století, tedy o době, kdy byl lipnický hrad budován. Soudě dle reakcí žáků i učitelů se tento záměr povedl“, konstatoval ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede
veřejně přístupnou knihovnu, vydává sborník Památky Vysočiny, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy.

Další informace najdete na www.npu.cz.

  • Facebook
  • Twitter