Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ledová stěna ve Víru má za sebou první den provozu

/
/
/
1548 ZobrazeníLedolezení ve Víru má už dlouholetou tradici. Nedaleko Vírské přehrady se od roku 2009 pravidelně každou zimu vytváří umělá ledová námraza na jedné ze skal. Letošní sezónu ale ovlivňuje nejenom počasí, ale také přísná vládní nařízení.

V sobotu 23. ledna byl zahájen provoz, a první ledolezci si tak mohli vyzkoušet své dovednosti. Vše má ale jasná pravidla. Na pozemek kolem ledové stěny je omezený vstup maximálně pro dvacet osob a zaledovaná plocha je rozdělená celkem na sedm lezeckých cest. Každá lezecká cesta může být obsazena pouze dvěma lidmi, nebo více, pokud se jedná o jednu rodinu. Shlukování osob je zakázáno. Každá osoba musí mít pro vstup potvrzenou online rezervaci, aby nedošlo k překročení kapacity, tak se musí každý nově příchozí nahlásit  u obsluhy půjčovny.
Všichni sportující musí mít po celou dobu ústa zakrytá respirátorem, rouškou, šátkem,…. Samotní provozovatelé pak upozorňují, že díky těmto pravidlům je doporučeno lezení zkušenějším ledolezcům, kteří jsou zcela soběstační vědomostmi, znalostmi i materiálním vybavením a dokáží bezpečně lézt ve dvojici lanového družstva bez cizí kontroly a pomoci. Ani přísná pravidla a znatelná obleva zájemce o lezení neodradila a všichni kteří měli na ráno zamluvené místo dorazili. Mezi návštěvníky jsou jak místní, tak hodně lezců z Brna a dokonce nechybí ani lezci ze Slovenska. „Letošní příprava ledové stěny bylo docela rodeo a bylo to jedno z nejnáročnějších namrazování. Pravidelně se musel kontrolovat teploměr a podle toho zapínat vodu. Bohužel ale počasí se přes noc rychle změnilo, a tak máme dneska připravených pouze sedm tras. Byla doba kdy jich bylo i čtrnáct,“ popisuje přípravu a zahájení provozu Slávek Matuška předseda horolezeckého spolku Ledová stěna Vír. Mezi pravidelné návštěvníky ledové stěny patří také místní lezkyně Natálie Šudomová. „Poprvé jsem si lezení na ledové stěně vyzkoušela v roce 2015, ale tenkrát mě tento sport moc nenadchl. Až v roce 2017 jsem to zkusila znovu a od té doby se tomu věnuji naplno i závodně,“ vzpomíná Natálka na své začátky. Tato závodnice nechybí ani při závodech o Vírský cepín kde se jí také daří. „Mezi mé největší úspěchy patří moje třetí místo tři roky po sobě na mistrovství ČR v ledolezení na rychlost, kdy nejlepší čas byl z posledních závodů v kvalifikaci a to 00:23:45. Největším úspěchem jsou ale také  všechny posuny a každoroční zlepšování,“ popisuje Natálie Šudomová svou závodní kariéru.  Ač bylo dnes na stěně plno, přesto si ale tato závodnice našla čas a kvalitu ledu vyzkoušela na vlastní kůži. „Dopoledne jsem spíš pomáhala kamarádům, kteří chtěli stěnu vyzkoušet. Vylezla jsem si s nimi pouze dvě cesty. A na těchto cestách ten led nebyl tak hrozný. Odpoledne jsem dokonce potrénovala se svým trenérem Slávkem Matuškou i rychlostní lezení. Takže dnešní lezení bych zhodnotila kladně.“

Počasí ale ledové stěně přestává přát, a tak není jisté, zda bude možné v lezení pokračovat v následujících dnech. Proto pokud se do Víru chystáte vyrazit, určitě si nejdřív ověřte, zda je volno a jestli vůbec stěna funguje. Vše si můžete ověřit u provozovatelů na telefonu +420 732 732 751 a na webu www.ledovastenavir.cz.

  • Facebook
  • Twitter