Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Krajští hygienici zjistili zhoršení kvality vody některých koupacích ploch na Vysočině

/
/
/
498 ZobrazeníV pondělí 7. srpna provedli hygienici na Vysočině další pravidelné testování vody v koupacích plochách, které odhalilo zhoršení kvality vody v některých lokalitách. Břevnická nádrž u Chotěboře a odběrové místo Petračka na vodní nádrži Trnávka na Humpolecku vykazují vysoký výskyt sinic, jsou nově zařazeny do červeného stupně a voda není vhodná ke koupání.

Rybník Ředkovec a koupaliště Nové Město na Moravě jsou zařazené, kvůli zvýšenému množství sinic, do oranžového stupně. Laboratorními testy bylo zjištěno zvýšené mikrobiologické znečištění vody na odběrném místě Městská pláž Červená Řečice na vodní nádrži Trnávka, také Malého Pařezitého i Velkého Pařezitého rybníka. K mikrobiologickému znečištění s největší pravděpodobností došlo kvůli intenzivním dešťům o minulém víkendu. Malý Pařezitý je hodnocen třetím oranžovým stupněm. Městská pláž Červená Řečice na vodní nádrži Trnávka a Velký Pařezitý dokonce stupněm červeným – voda nevhodná ke koupání. Kvůli pokračujícímu masívnímu výskytu sinic stále trvá zákaz koupání v rybníce Kachlička. Ostatní vodní plochy v regionu vykazují dobré výsledky.

„V posledních dvou týdnech počasí výrazně ovlivnilo kvalitu vody v některých sledovaných koupacích plochách. Nejprve to byly extrémně vysoké teploty, které vystřídaly několikadenní intenzívní deště,“ popisuje situaci Kristýna Štěpánová, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Havlíčkův Brod a Pelhřimov KHS kraje Vysočina (KHSV), která problematiku kvality vody v koupacích plochách řeší. „Překvapující je mikrobiologické znečištění rybníků Malého Pařezitého a Velkého Pařezitého v okrese Jihlava a Městské pláže Červená Řečice na vodní nádrži Trnávka. Důvodem jsou zřejmě intenzívní deště v posledních dnech. Abychom ověřili, že se jedná opravdu pouze o krátkodobé znečištění v důsledku počasí, bude proveden kontrolní odběr, jehož výsledky budou k dispozici na začátku příštího týdne,“ doplňuje Milan Brychta, ředitel odboru hygieny obecné a komunální KHSV.

Oranžový stupeň značí mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání doporučujeme se vždy osprchovat.
Červený stupeň znamená, že voda neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit především citlivým jedincům, zejména dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem.

Kvalitu vody v koupacích vodách na Vysočině je možné až do konce sezóny sledovat na webových stránkách KHSV.
Zjišťování kvality koupací vody se provádí dle stanoveného harmonogramu minimálně každých 14 dní. V případě zjištění zhoršení kvality se odběr vzorků vody provádí častěji.

  • Facebook
  • Twitter