Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Konference Rada mladších otevře v Jihlavě současná palčivá témata teenegerů

/
/
/
193 ZobrazeníVe středu 8. listopadu se o tom, zda umí současní středoškoláci mluvit veřejně o tom, co je trápí, přesvědčí v Jihlavě účastníci desátého ročníku projektu meziškolní konference Rada mladších. Studenti ze středních škol a učilišť z celého kraje zde představí svoje postoje k horkým tématům jako LGBT, deprese nebo hoaxy.

Akce se zúčastní také zástupci kraje, řada odborníků, školní psychologové, preventisti, učitelé a další pracovníci s mládeží. Projekt, který byl dosud doménou hlavního města, se letos nově rozšiřuje do osmi krajů. Jeho druhou zastávkou bude ve středu Jihlava. V Kongresovém sále Krajského úřadu Vysočina se od 9.00 do 16.30 sejdou studentské týmy či jednotlivci z devíti škol, kteří budou muset sebrat odvahu a vystoupit se svojí prezentací před plným sálem a s mikrofonem čelit zvídavým dotazům, od lidí z pléna.

„Rok od roku jsou studenti dospělejší a chytřejší, ale současně zranitelnější. Proto je letošním ústředním tématem Rady mladších duševní zdraví,“ upozornila Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví, která konferenci pořádá.

Přihlášení prezentující budou mít za úkol předvést publiku svůj příspěvek během deseti minut co možná nejatraktivněji. Jak zpracovat tematiku jinakosti a LGBT, kyberprostoru a dezinformací, umělé inteligence nebo vlastních zkušeností s duševní poruchou? Podle Jiřiny Faloutové na to neexistuje univerzální způsob. „Naším záměrem je propojit odlišné světy studentů odborných škol, gymnázií i učilišť, proto nehodnotíme formu prezentace. Pro nás je důležité, že vystoupí i studenti, kteří třeba zrovna ve školním světě nevynikají žádnou superschopností, ale nebojí se postavit před plný sál a obhájit svůj názor v následné řízené diskuzi, která je neodmyslitelnou součástí akce a do níž se v Jihlavě zapojí řada renomovaných odborníků,“ zdůrazňuje Jiřina Faloutová.

Dobrý speaker totiž umí nejen dobře mluvit, ale také si své názory v diskusi obhájit. Prvními kritiky studentských týmů budou proto nejen jejich spolužáci, učitelé, ale také odborníci z praxe jako je například Martin Kožíšek ze Safer Internet Centra, Milena Nečasová z občanského sdružení Fokus Vysočina, Eva Lustigová z Nadačního fondu Arnošta Lustiga, ředitel společnosti EDUin Jan Dolínek, Jakub Haláček z Unicorn University nebo Tomáš Čihák z Europe Direct. Studenty přijde pozdravit také hejtman Kraje Vysočina, Vítězslav Schrek.
„Zajímám se o názory mladé generace, jsou často velice inspirující, motivující a nabízí zajímavé cesty i řešení situací, které je žádoucí posuzovat i z jiných úhlů pohledu. Těší mě zájem a chuť mladých lidí diskutovat, prosazovat své názory a hledat cesty, jak se ve společnosti prosadit,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Účast na konferenci je užitečná a podnětná také pro školní psychology, preventisty, učitele anebo další pracovníky s mládeží. Může jim poskytnout nový pohled na to, jak účastníci vnímají současný svět i sebe sama. Jednotlivé prezentace mohou také pedagogové využít v hodinách jako podklad k diskusi na dané téma.

Meziškolní konference se v Jihlavě uskuteční 8. listopadu a moderovat ji bude respektovaný psycholog a terapeut Aleš Kuda. Živý přenos z konference je možné sledovat prostřednictvím youtube zde. Nejzajímavější příspěvky, které se v Jihlavě i na ostatních místech představí, budou prezentovány ve velkém finále 4. prosince v Praze.

Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Rovnováhu mezi digitálním světem a fyzickou aktivitou staví na několika hodnotách: sociální rovnost, zdravý, slušný přístup k životu a ohleduplnost k přírodě. Hlavním partnerem projektu je Dům zahraniční spolupráce, partnery potom Evropská komise, Nadační fond Flamidia, Unicorn University a další. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jednotlivé kraje. Mezi odbornými garanty jsou například společnosti EDUin, Nevypusť duši, Safer Internet Centrum a další.

Více informací o konferenci včetně časového harmonogramu a seznamu míst najdete na webu www.radamladsich.cz.

  • Facebook
  • Twitter