Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Koncert živě a přímo z vašeho obýváku? To je projekt Kultura do domu

/
/
/
1207 ZobrazeníMěli jste naplánovanou návštěvu koncertu svého oblíbeného interpreta nebo kapely, chybí vám už skvělá muzika a nevíte jak to vyřešit? Není to až tak složité. Nazujte si papuče, pohodlně se usaďte do křesla a zavítejte na koncert živě rovnou přímo z vašeho obývacího pokoje na Vysočině.

Je tu totiž pro vás Kultura do domu, kde zažijete atmosféru podobnou, jako kdybyste zašli přímo na místo dění. Můžete si dokonce zakoupit i virtuální vstupenku a tím podpoříte jak kapelu, která pro vás zahraje, tak realizační tým, který funguje bez sponzorů na své vlastní náklady. Jak dodávají samotní autoři: „Svojí podporou tak přímo pomůžeš projektu žít.“
Projekt představují členové realizačního týmu David J. V. Schöbl a Marek Pilger.

David J. V. Schöbl
Já jsem Brňák, který neví, coby, a dělám nějaké šílenosti. Jsem také city producer 48 hour film projekt https://www.48hourfilm.com/prague-cz a jeden z hlavních iniciátorů projektu Kultura do domu.

Marek Pilger
Já, co se týče filmové branže, tak jsem všeuměl (smích), režisér a scénárista krátkých filmů (snad někdy bude i ten celovečeráček ) hudebních videoklipů, reklam, příležitostný herec, kameraman, střihač a hlavně filmový mistr zvuku. Pro představu snad stačí. A co se týče kultury do domu tak vlastně dělám Davidovi asistenta režie a hlavního kameramana v jedné osobě 🙂Jak vlastně vznikla Kultura do domu?
David:
Nastala tato nepříjemná situace a já přemýšlel, jak bych mohl nějak pomoci. Šít úplně moc neumím, tak jsem přemýšlel co dělat a několik lidí se mě ptalo, jestli nebudeme dělat nějaké živé přenosy. Nechal jsem si to projít hlavou, nejdřív jsem s tím nebyl plně sžitý, ale pak jsem si uvědomil, že nejenom prací je člověk živ, ale také tím uměním. A lidé jsou teď zavření doma připoutaní k televizím a počítačům a stejně tak muzikanti a další umělci. Neměli žádný prostor, kde by mohli něco udělat a tak jsem si řekl, že by bylo dobrý udělat nějaký projekt, který by jim tu kulturu do domu zprostředkoval. Když nemůžou na koncert, tak my jim ten koncert doneseme skrz obrazovky všech možných zařízení domů. Zároveň je to super pro kapely, které mohou jít pouze do zkušebny a mnohdy ani to ne. Takto odehrají koncert, i když pouze zprostředkovaně. Je to taková dobročinnost všemi směry a zároveň něco příjemného pro lidi.
Marek: Nejsme v tom namočení jenom my dva, nešlo by to bez podpory samotných hudebníků, protože by nebylo koho streamovat (smích). Nešlo by to také bez podpory klubů, kterým za to moc děkujeme.
David: A hlavně by to taky nešlo bez dalších lidí a rád bych tímto poděkoval Robinovi Suchánkovi a Jarmile Machačové, kteří zajišťují ty kapely a komunikaci, to bych sám nezvládl.
Marek: Samozřejmě by to nešlo bez zvukařů, osvětlovačů, kameramanů. A protože my jsme ta technická stránka, tak bez nás by to také nešlo. David to celé produkuje, stříhá, režíruje, trochu dozvučuje výstup od zvukaře, aby to na tom internetu bylo vyladěné. Pak jsem tam já a starám se o kamerové záběry, aby to stálo za to. Stream od streamu se to zlepšuje, ale občas tam jsou nějaké technické nedostatky.
David: K tomu bych ještě rád dodal dost podstatnou věc, tady to není nikým podporované. Tedy nikým jiným než těmi lidmi, kteří se dívají na ty streamy. Jsem vděčný za to, co posílají, protože to celé jedeme z vlastních peněz. Kolikrát to sotva pokryje náklady a je to tedy hlavně taková srdcová záležitost.Jak probíhá výběr hostů?
David:
Probíhá to několika způsoby. Jednak ti produkční, co na tom dělají, tak mají své sítě a ty oslovují a jde to super, je o to docela veliký zájem, který jsme nečekali. A je o tom projektu slyšet, jak díky produkčním tak hlavně díky divákům, protože bez sdílení by to nešlo a díky tomu se ozývají další a další kapely, které by si rády zahrály. Nemůžeme těch přenosů dělat tolik, ale snažíme se postupně všechny zařadit.

Pokud někoho oslovíte, jsou spíše rádi nebo nemají o takové vystoupení zájem?
David:
To je dobrá otázka, zájem o to mají většinou všichni, tedy pokud už si sami nestreamujou třeba někde z pokojíku nebo koupelny. Ale je to taková druhá linie, první linie jsou samozřejmě doktoři a policajti a další lidé, kterým jsme vděčný za jejich práci. Ale tady je to tak, že každá ta kapela si musí zvážit, jestli nemá kolem sebe někoho, koho by mohla ohrozit, a jestli chtějí jít do takového rizika. Samozřejmě děláme vše proto, aby bylo všechno bezpečné, všichni neustále nosí roušky a vše se při každém balení pečlivě dezinfikuje. Marek to může potvrdit, já šplíchám dezinfekci úplně po všem.
Marek: Momentálně smrdím, jak kdybych se nechal vylouhovat ve slivovici, protože ta dezinfekce má nádech slivovice. (Smích)
David: Také každému měříme bezkontaktním teploměrem teplotu a všichni podepisují papíry, abychom měli nějaký monitoring, kdyby se náhodou něco stalo. Prostě děláme všechno proto, aby to bylo co nejvíc bezpečné. Pokud má doma někdo někoho staršího a nemocného, tak do toho z tohoto důvodu většinou nejde, ale jinak o to ty kapely zájem mají.

Koho plánujete oslovit dál?
Marek: Je to více méně v jednání, protože stav se neustále mění.
David: Ono toho oslovování probíhá tak moc, že lidi budou mít určitě hodně zábavný a pestrý program. A nebudou to jenom kapely, ale v řešení je i nějaké to divadlo, debaty apod.
Marek: V sobotu 11. dubna bude stream kapely Ejakulující Kokos, která pochází z Havlíčkova Brodu, takže i kapela z Vysočiny tu má své zastoupení. (smích)

Je možné koncerty sledovat i zpětně, nebo je možný pouze živý přenos?
Marek: Veškerý stream na Facebooku zůstává navždycky, takže si to můžete pustit klidně za deset let znova. Pokud tedy nepadne Youtube nebo Facebook a nebo se stane to, že na internetu dojde místo (smích). Jinak veškeré informace ohledně přenosů najdete na našich facebookových stránkách.
David: Děláme streamy z Prahy, tam jich je tedy nejvíc, ale i z Brna. V Brně jsou tyto přenosy z více klubů, které v současné době mají „zakopanou válečnou sekyru“ a mají to mezi sebou dokonce zájem sdílet, což se mi líbí, že je tu taková vzájemná solidarita.

Můžete prosím přiblížit, jak funguje zakoupené online vstupenka?
David: Já tomu říkám spíš elektronický klobouk, protože to mnohem víc odpovídá realitě, protože na streamy se může dívat každý zadarmo a nemusí nic platit. Nicméně, všichni s tím máme nějaké náklady, které se nějakým způsobem musí pokrýt, takže prostě kdokoliv může přihodit něco do elektronického klobouku a z toho, co se vybere, se dává část klubu, kapele a část našemu týmu.

Pokud chcete ještě něco dodat, teď máte možnost.
Marek:
Budeme rádi, když se budete dívat a buďte negativní (pouze co se týká koronaviru) tedy pozitivně negativní. Zkrátka dobře naladění a hlavně zdraví.
David: Já doufám, že tato naše aktivita lidi potěší a že to trochu rozbije takovou tu dlouho trvající domácí všednost, kterou teď plno lidí zažívá. Máme dokonce odezvu od sestřiček, že občas trsají na hudbu, kterou streamujeme a pokaždé, když dostaneme takový vzkaz, tak z toho máme obrovskou radost.
Marek: Já ještě dodám takové jedno youtuberské klišé: sdílejte a lajkujte nás.
David: Ano, sdílejte a lajkujte Kulturu do domu.

Program se postupně doplňuje, momentálně program počítá s těmito
akcemi:

  1. dubna MYDY
  2. dubna Kaczi
  3. dubna Gipsy.cz
  4. dubna Ejakulující Kokos

    Více na www.kulturadodomu.cz.

  • Facebook
  • Twitter