Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Komentovaná prohlídka výstavy Jana Honsy v jihlavské galerii

/
/
/
506 ZobrazeníOblastní galerie Vysočiny v Jihlavě pořádá v úterý 1. února v 17.00 komentovanou prohlídku výstavy nazvané
Jan Honsa (1876–1937) – Samotář se srdcem venkovana. Expozicí provede účastníky kurátorka Jana Bojanovská.

V letošním roce uplyne 145 let od narození českého malíře a grafika Jana Honsy, žáka proslulé Mařákovy krajinářské školy na pražské Akademii. „Podtitul výstavy napovídá, že Jan Honsa byl už od mládí duší samotář, který kromě studia, několika zahraničních studijních cest a víceméně nuceného pobytu v Praze v době války, prožil celý život v Běstovicích u Chocně a zdejší kraj se mu tak stal zdrojem jeho celoživotní výtvarné inspirace. Uměl zachytit jeho prostý ráz i náladu, zvláště v lesních motivech, v panoramatických i v idylických krajinách s kvetoucími stromy a s typickými venkovskými chalupami. Vytvořil si zcela osobitý a nezaměnitelný malířský styl, vyznačující se živou barevností a spojující evropskou impresionistickou až pointilistickou techniku se stylizovanými prvky ryze české venkovské secese, odkazující na dekorativní motivy lidového nábytku a barvotisku. Honsovy obrazy, oslavující především krajinu východních Čech a Českomoravské Vysočiny, jsou tak právem označovány za jednu z nejoriginálnějších interpretací impresionismu v českém umění. Svými experimenty v grafice a v malbě dosáhl pozoruhodných výsledků, jež tohoto umělce řadí k významným tvůrcům své doby,“ přibližuje kurátorka Jana Bojanovská.

Výstava je podle jejích slov průřezem tvorbou tohoto pozapomenutého českého krajináře a sleduje postupný vývoj jeho malířského stylu. Exponáty na výstavu zapůjčili soukromí sběratelé a instituce: Národní galerie v Praze, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Muzeum umění Olomouc, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Západočeská galerie v Plzni, Galerie výtvarného umění v Náchodě, Východočeská galerie v Pardubicích, Městské muzeum a galerie Hlinsko, Městská galerie Vysoké Mýto, Česká spořitelna, a. s., České přístavy a. s., soukromí zapůjčitelé.

Vstup: 40 / 20 Kč.

  • Facebook
  • Twitter