Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Káva i kniha v nové kavárně Hejkal v Havlíčkově Brodě

/
/
/
4176 ZobrazeníV úterý 22. května se v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě otevřela nová kavárna Hejkal, která je součástí stejnojmenné prodejny z dlouhou historií.
„V domě čp. 153 v Dolní ulici se dařilo obchodu a řemeslům už od 17. století. V první polovině 19. století se tu vystřídali příslušníci několika řemesel – pekař Wenzel Lampein, Valentin Posch či Matyáš Svoboda, obchodník Johann Wodiczka, krejčí Jan Blažek či řezník Jan Vodička. V roce 1887 zřídil Jan Veselý v zadním traktu domu v ulici Na Valech továrnu na pletené, vlněné a bavlněné zboží, tj. výrobu oblečení od rukavic, ponožek, až po punčochy, kamaše a vesty, která se stala základem pozdější firmy PLEAS,“ předznamenává historii, která předcházela rodinné firmě Martin Hejkal, jehož dědeček Josef Hejkal začal s manželkou Boženou prodávat potraviny v domě v Dolní ulici v roce 1925. Tři dny po komunistickém puči, 28. února 1948, byl ale Hejkalův obchod znárodněn.

V kavárně nebudou chybět ani knihy z produkce nakladatelství Hejkal, foto: Libor Blažek

„Potraviny se tu prodávaly i po znárodnění a obchod patřil k nejoblíbenějším v Havlíčkově Brodě.
Rodina získala dům zpátky 10. prosince 1990,“ dodává vnuk zakladatele firmy Martin Hejkal, který se vedení obchodu se tehdy ujal. Otevřel obchod pod svým jménem 1. června 1991.
Původní idea kavárny pochází už z třicátých let 20. století, kdy Josef Hejkal ve svém obchodě pražil vlastní kávu a také burské oříšky a nabízel víno a likéry. Brzy po otevření obchodu Martin Hejkal začal plánovat kavárnu. Hned od začátku měl představu samoobslužného lahůdkářství, nabízejícího kromě kávy a dalších kavárneských nápojů, čaje, čokolády, vína, osvěžujících limonád, také chlebíčky, saláty, smaženky, zákusky a dorty.
„Při první rekonstrukci našeho domu v roce 1994 se náš dům se při ní propojil se sousedním a v prvním patře se mnoho let prodávaly sportovní potřeby, a prostory se pak několik let využívaly jako sklad.
Dnešní podobu kavárny navrhl architekt Milan Stejskal z České Bělé. Pojal ji v elegantním a čistém finském stylu, a zdůraznil v ní i náš speciální vztah ke knihám. K Finsku odkazuje vycpaná losí hlava a skleněný lustr ve tvaru lososa. Losí hlava pochází z obce Kauhajoki ve středním Finsku, losa tam zastřelili po roce 2000. Skleněný losos je dílem světoznámého havlíčkobrodského skláře Jana Exnara z roku 2018. Knihy v policích pocházejí vesměs z nakladatelství Hejkal. Slouží nejen jako dekorace. Zákazníci si jimi mohou i listovat, a pokud je nějaká zaujme, mohou si ji také koupit.

Tradici pražení kávy připomínají i věci v interiéru kavárny, foto: Libor Blažek

Nábytkem kavárnu vybavilo studio FeSchu, kávovar San Remo dodala kolínské firma Mr. Alberto, která nám dodává i italskou kávu Diemme.
Kávu máme italskou, ale jinak se chceme soustředit především na nabídku lokálních výrobců. Čaje Jemča i luxusnější Tetley pocházejí z Jemnice, bílé, červené a růžové víno z rodinného vinařství Plaček v Moravských Bránicích, oblíbené limonády ZONky z Třebíče. Chlebíčky máme od mj. vyhlášeného pana Pátka z Keřkova, denně čerstvé zákusky jsou z Havlíčkova Brodu, Čáslavi a Pelhřimova,“ doplňuje další informace Martin Hejkal.
Kavárna se nachází v prvním patře nad lahůdkami Hejkal v Dolní ulici čp. 153 a otevřeno má od pondělí do pátku od 8.00 do 18.00, v sobotu od 8.00 do 11.00.
Novinky z kavárny mohou zájemci sledovat na Facebooku.

  • Facebook
  • Twitter