Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlavští pamětníci připomenou osobnost Evžena Plocka

/
/
/
911 ZobrazeníPromítání dokumentu Neznámá oběť Evžena Plocka, který se zařadil po bok Jana Palacha a Jana Zajíce a snažil se stejně jako oni vyburcovat společnost na konci šedesátých let minulého století v Československu, se uskuteční v úterý 30. listopadu od 17.00 v jihlavském kině Dukla.

Velký pátek 4. dubna 1969, po šesté hodině večerní si v Palackého ulici nalévá Evžen Plocek hořlavinu za krk, na záda a na hruď. V montgomeráku pak Evžen běží přes náměstí kolem kolotočů k pouťové střelnici. Na pult střelnice pokládá složený papír se vzkazy: „Pravda je revoluční – napsal Antonio Gramsci“ a „Jsem pro lidskou tvář – nesnáším necit – Evžen.“ Odstoupí a o několik metrů vedle škrtá sirkou. Okamžitě vzplane obrovským plamenem. O pět dnů později, 9. dubna 1969, vážně popálený Evžen Plocek umírá v jihlavské nemocnici.

Jak reagovali na čin Evžena Plocka Jihlavští, odpoví pamětníci v dokumentu, který představí autor Rostislav Šíma spolu s historikem Miroslavem Tyčem – už 30. listopadu od 17.00 v jihlavském kině Dukla. Pořad se koná díky podpoře města Jihlava a projektu Jihlavští pamětníci promlouvají.

  • Facebook
  • Twitter