Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlavský festival dokumentárních filmů odstartoval

/
/
/
1005 ZobrazeníNa zahájení letošní Ji.hlavy zazněl milostný duet i hymna. Krzysztof Zanussi vtipkoval o dinosaurech a Cenu Respektu dostal Putinův kůň v Adamově. Druhý festivalový den nabídne přehlídku libanonského filmu a vystoupení sokolské kapely. 

Letošní Ji.hlava zahájila slavnostně i zábavně. Moderátoři Tereza Nvotová a Jan Foukal si úvodem střihli duet „Ó, má lásko“. Pak slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, porotce sekce Opus Bonum, zavtipkoval na téma letošního ročníku, kterým je paměť: „Reprezentuji Jurský park.“ A zavzpomínal na druhou světovou válku, kdy „hodní lidé museli lhát a zlí mluvili pravdu“.

Zahájení Ji.hlavy, foto: Jan Hromádko

Cenu Respektu za nejlepší investigativní reportáž si odnesli reportéři České televize Aneta Snopová a Vojtěch Srnka za Putinova koně v Adamově. Porota, složená z redaktorů týdeníku Respekt, uvedla, že jde „o objevnou reportáž, která přináší jedno z prvních konkrétních zjištění o klientelistickém propojení prezidentské funkce s byznysem a ruskými penězi, potažmo o neprůhledném financování Hradu“. Cenu předal šéfredaktor portálu Aktuálně.cz Josef Pazderka.

Vítězem sekce Krátká radost, o které rozhodli diváci filmového portálu DAFilms.cz, se stal australský snímek The Holiday Inn-Side režiséra Charbyho Ibrahima, který formou jednoduché animace vypráví příběh šestnáctiletého recidivisty. Cenu předala Hana Šilarová.

Ladislav Heryán, foto: Jan Hromádko

A protože za dveřmi je sto let republiky, nesl se závěr večera v duchu národní hymny: slovenská režisérka Tereza Nvotová zazpívala českou část ve své mateřštině, český režisér Foukal pak doplnil slovenskou polovinu česky.

Ve čtvrtek zahájilo svůj program také Inspirační fórum. A to besedou se salesiánským knězem Ladislavem Heryánem. „Věřím v Boha, protože na to mám povahu. Ale neříkám, že někdy nemám pochyby. Ono často záleží i na tom, jakou má člověk zrovna náladu,“ řekl Ladislav Heryán v debatě s názvem Proč věřím v Boha a co jsem s ním zažil.

Tereza Nvotová na zahájení, foto: Jan Hromádko

Druhý festivalový den přinese přehlídku libanonského filmu, sekce Cizinec hledá byt představí výběr ze západoněmeckých televizních záznamů natočených mezi roky 1968 až 1986 a režisér Pavel Jurda uvede snímek Dobrý život sokola Bendy – i s živým doprovodem sokolské kapely.

Páteční program Inspiračního fóra bude patřit tématu Budoucnost žurnalistiky a přinese například debatu s britským historikem, novinářem a bývalým ředitelem BBC World Service Johnem Tusou.

  • Facebook
  • Twitter