Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava zrestaurovala boží muka v ulici Pod Jánským kopečkem

/
/
/
809 ZobrazeníRestaurátorské práce probíhaly na božích mukách v ulici Pod Jánským kopečkem v Jihlavě od listopadu do dubna pod vedením Ondřeje Marcina z Jihlavy. Na místě v ulici Pod Jánským kopečkem stála už od 16. století a jsou evidována v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Díky restaurátorům jsou nyní součástí památky i dvě původní části, které byly uchovány v Muzeu Vysočina. Na místě město zorganizuje i akt žehnání ovšem až po uvolnění vládních opatření.

Restaurátor musel vyčistit kámen, odstranit zbytky původních tmelů a doplňků, provést celoplošnou biosanaci, odstranit křemičité krusty, celoplošně zpevnit kámen a provést injektáž prasklin i lazurní zpatinování tmelů a doplňků. Nově zhotovil kovaný kříž vč. nátěru grafitovou barvou a z umělého kamene vyrobil také část kaplice nebo vrchní díl sloupu.

„Chtěli bychom tímto poděkovat zástupcům Muzea Vysočiny v Jihlavě, neboť nám pro tuto akci zcela bezplatně darovali dva původní fragmenty památky – torzo kaplice a spodní část sloupu, které byly deponovány v jejich lapidáriu,“ uvedl náměstek primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Restaurátorské práce vyšly na necelých 300 tisíc korun a byly v průběhu konzultovány se zástupci památkové péče i Národního památkového ústavu. „Boží muka stojí na soukromém pozemku a jsme domluveni s vlastníkem, že kolem nich dodatečně ještě postavíme cihelnou obezdívku, kterou následně omítneme. S touto variantou souhlasil při prohlídce místa i zástupce Národního památkového ústavu,“ doplnil Ondřej Stránský z majetkového odboru města Jihlavy.

Město se zároveň postará o akt žehnání nově opraveným božím mukám, a to až po uvolnění vládních nařízení, která omezují shlukování většího počtu lidí.

  • Facebook
  • Twitter