Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jaroslav Valečka se představí v havlíčkobrodské galerii

/
/
/
586 ZobrazeníGalerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pořádá vernisáž výstavy Jaroslav Valečka Krajina ztracené paměti, která se uskuteční v pátek 13. května v 17.00. K výstavě promluví Hana Nováková a na akordeon zahrají žákyně Soukromé základní umělecké školy Havlíčkův Brod.

Hlavním inspiračním zdrojem výtvarné tvorby Jaroslava Valečky jsou severní Čechy. Krása krajiny Lužických a Jizerských hor i Ještědského hřebene ale kontrastuje s historií tohoto kraje, kde došlo k poválečné výměně obyvatelstva. Opuštěné a rozpadlé usedlosti či celé vesnice, vypálené kostely a pobořené hřbitovy se staly kulisou pro nové osídlence, kteří sem ne vždy přišli dobrovolně. Obrazy Jaroslava Valečky jsou uměleckou reflexí oblasti bývalých Sudet, které se musí vyrovnávat se ztrátou své paměti. Tuto krajinu autor zobrazuje především za úsvitu nebo za soumraku či v noci, kdy působí dojmem zastaveného času.

Vedle krajin se věnuje i figurální malbě, která se vyznačuje podobně symbolistním zaměřením jako krajinomalba. Orientuje se především na portrét, pro který je charakteristická určitá anonymita a jakási emoční prázdnost, což evokuje tajuplný až mystický náznak nesoucí se kolem zobrazovaných.

Tematika Valečkových obrazů není veselá. Je tajuplná, v některých případech symbolistní, drsná, často necitelná podobně jako krajina severních Čech.

  • Facebook
  • Twitter