Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jak si vybrat tenisky na běhání

/
/
/
576 ZobrazeníMluvíme-li o teniskách na běhání, máme na mysli samozřejmě specializované běžecké boty. Jejich správný výběr a volba těch pravých jsou pro běžce nesmírně důležité, neboť běhání v nevhodné obuvi je vše, jen ne zdravé. Běžecké boty mají samozřejmě svá specifika, se kterými je vhodné se seznámit, pokud člověk s běháním začíná a vyráží si koupit své první běžecké boty. Jak na to?

Proč jsou boty důležité?

Vhodně zvolené boty mají při běhání zásadní důležitost. Jen s nimi se totiž nemusí běžec obávat bolestivých otlaků a puchýřů, stejně jako s nimi bude běh mnohem menší zátěží pro klouby.

V porovnání s běžnou chůzí zatěžuje běh kluby, kosti, svaly i úpony mnohonásobně více. Pokud by běžec své tělo takto zatěžoval dlouhodobě, riskoval by zranění v podobě únavových zlomeni, natržených svalů apod. Riziko zranění navíc ještě narůstá s tím, jak běžec dělá chyby v technice, což je zvláště u začínajících běžců naprosto běžné a přirozené.

Má-li běh přinášet opravdu nějaký užitek, je proto výběr běžeckých bot maximálně důležitý a není na místě na něm šetřit. Tenisek je na trhu celá řada, stačí se podívat např. na e-shop Flexdog, dejte si s výběrem na čas ať již vybíráte boty pro běh nebo jakoukoliv jinou příležitost.

Co by měly splňovat běžecké boty?

Boty pro běhání musí mít především správnou velikost. Když si je zkusíte, nesmíte se v nich cítit těsně. Je to důležité i proto, že při fyzické aktivitě nohy do jisté míry otékají, a ještě tak zvětšují svůj objem (až o půl čísla). Berte to proto při výběru v potaz.

Pozor dávejte také na to, kde a jak kvalitně má bota vyvedené švy. Ty mohou totiž při běhu tlačit na nevhodném místě a také způsobovat otlaky a puchýře. Důležitá je i hmotnost běžče. Čím je vyšší, tím více by měla být bota uzpůsobená k tlumení nárazů. Pro běžce s nižší hmotností ale naopak nejsou boty s příliš tlumeným dopadem vhodné, neboť je zbytečně zpomalují.

Důležité je i to, zda hodláte běhat pouze po silnici, anebo budete vybíhat i do míst se složitějšími povrchy. Boty, se kterými budete běhat pouze po asfaltu, budou mít jemný vzorek, boty do terénu naopak výraznější. Dostupné jsou i boty, které stojí někde na půli cesty mezi oběma typy.

Důležitý parametrem je došlap. Existuje několik různých typů došlapu a každý z nás má některý z nich. Podle toho, jakým typem došlapu disponujeme, bychom měli volit i botu. V tomto případě je vhodné se poradit s odborníkem. Jako u bot pro všechny ostatní příležitosti, i u těch běžeckých existují pánské tenisky a ty dámské.

Nezáleží na tom, zda se chystáte na závody anebo sháníte tenisky na procházky, trh vám nabízí bot nepřeberné množství. Využijte toho a vyberte si ty opravdu nejlepší. Vyplatí se to a vaše tělo to ocení.

Zdroj obrázku: Veles Studio / Shutterstock.com

  • Facebook
  • Twitter