Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jaderná elektrárna Dukovany obnovila výrobu na druhém výrobním bloku a jede na plný výkon

/
/
/
743 ZobrazeníOd nedělní desáté hodiny dopoledne jsou v Dukovanech v plném provozu opět všechny čtyři výrobní bloky jaderné elektrárny. Energetici na druhém výrobním bloku ukončili odstávku pro výměnu paliva a blok opět dodává elektrickou energii do sítě.

Štěpná reakce byla obnovena v pátek odpoledne, následovalo postupné zvyšování výkonu. První turbína byla úspěšně přifázována dnes ve čtyři hodiny ráno a druhá v 10.06. Elektrárna pojede na plný výkon až do poloviny srpna, kdy začne odstávka pro výměnu paliva prvního výrobního bloku.

Vedle pravidelné výměny jedné pětiny paliva provedli energetici v průběhu odstávky druhého výrobního bloku realizaci plánovaných investičních a modernizačních akcí a rozsáhlý počet diagnostických testů a kontrol zařízení.

„Naším úkolem, který se nám podařilo naplnit, bylo provést rozsáhlé kontroly a připravit blok na další bezpečný a spolehlivý provoz. I přes podrobné plánování prací několik měsíců před jejím zahájením je každá odstávka živým organismem, který vyžaduje maximální pozornost a profesionalitu všech našich zaměstnanců i našich dodavatelů,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Mezi třicítkou významných technických a modernizačních akcí byla například instalace třetího čerpadla chlazení bazénu skladování použitého paliva nebo instalace nových regulačních armatur na systému odkalů parogenerátorů. V rámci primárního a sekundárního okruhu technici provedli čištění a kontrolu reaktoru, servis hlavních cirkulačních čerpadel i parogenerátorů. Na bloku byla dokončena rekonstrukce podružných rozvaděčů i obnova ochran systémových rozvoden 6 kV.

  • Facebook
  • Twitter