Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Internetoví podvodníci mají nové metody, zjistili policisté na VysočiněPolicisté na Vysočině už několik měsíců řeší nové postupy podvodníků v oblasti kybernetické kriminality. Používají novou techniku, prostřednictvím které si i bez velkých znalostí v oblasti IT mohou připravit člověka o velké peníze.

„Je založena na postupech, které mají člověka donutit vepsat do pachatelem připravené tabulky údaje potřebné pro provedení elektronické platby. Jsou to číslo karty, doba platnosti karty, elektronický PIN a autorizační kód. V horším případě bude pachatel chtít vniknout přímo do účtu a bude požadovat vyplnění přihlašovacího jména a hesla do elektronického bankovnictví,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině..

Podle nich pachatel musí nejdříve navodit situaci, kdy podvedený chce sám ony potřebné údaje vyplnit. „Musí tedy předložit pro vás výhodnou nabídku, pro jejíž využití musíte požadované údaje vyplnit. Samozřejmě je tabulka podstrčená a slouží k tomu, aby potřené údaje získal pachatel a s jejich pomocí provedl platbu kartou nebo přímo ovládl váš elektronický účet, a to vše k vaší škodě,“ popisuje Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality krajské policie na Vysočině.

Pachatel může dát kupujícímu nabídku k provedení platby nebo dopravy nebo jiné služby při prodeji nabízeného zboží na bazarových portálech. „Pachateli nejvyužívanějšími jsou portály Vinted a v těsném závěsu je Bazoš. Pachatel zde vyhledá nabízenou věc a ozve se s nabídkou. Nyní potřebuje nějaké spojení mimo platformu bazarového portálu. Požádá o telefon, email. Dále komunikuje už přes toto spojení. Nabídne možnost vyzvednutí zboží kurýrem (často je zneužívána DPD ale i jiné) a zároveň přímý převod peněz od kupujícího přímo na váš účet.
Ozve se zástupce obchodní firmy, že kupující vyhrál cenu v jejich soutěži, odborný pracovník investiční společnosti, že má pro něho výhodnou nabídku investice nebo obchodník s virtuální měnou (většinou bitcoin) s podobnou nabídkou nebo sdělením, že je vlastníkem někde uložených bitcoinů a on mu je pomůže výhodně zhodnotit.
Ozve se mu pracovník některého z ministerstev či úřadu s tím, že má nárok na vrácení přeplatku některé jím provedené platby vůči státu, nebo má nárok na některou novou sociální dávku či jinou platbu od státu (nyní aktuálně příspěvek na bydlení),“ vysvětluje postup Dana Čírtková.

Podle informací policistů bývá podvodník bývá velmi laskavý a snaží se kupujícímu vše usnadnit. „Zasílá odkaz na webové stránky, kde je třeba vyplnit potřebné údaje pro provedení celé transakce. A mezi těmito údaji jsou i přístupové údaje k platební kartě nebo elektronickému bankovnímu účtu. Stránky jsou přitom velmi věrohodné, imitují stránky, které se pachateli hodí do jeho legendy, a proto, někdy i vedle jiných údajů, do této tabulky vyplníte choulostivé údaje. Pozor, na to je jednoduchá obrana. V adresním řádku vlevo nahoře webové stránky, kterou prohlížíte a kde vyplňujete údaj, není adresa organizace, za kterou se stránka vydává. Ale musíte vše kontrolovat velmi pečlivě. Stačí třeba pomlčka navíc a jedná se o jinou adresu. A pachatelé to vědí a někdy v případě odmítnutí vyplnění se ozve odborná podpora dané instituce a přesvědčuje vás, že je vše v pořádku nebo právník, který vám vyhrožuje pokutou, žalobou v případě nedokončení transakce. Stává se dokonce, že přijde i nějaká částka. Ta však brzy zmizí i s vašimi prostředky,“ doplňuje Martin Vaněček.

Pachatel se podle policistů dostane k autorizačnímu kódu operace – SMS, generovaný klíč poměrně jednoduše. „Lidé sami mu je poskytnou ovlivněni legendou, že to nutné k provedení platby, pro zjištění jejich finanční akceschopnosti. I když to může být úsměvné, ale funguje to. Děje se tak denně, a to i opakovaně. Málokdo totiž čte text autorizačních zpráv. Vždy je tam ale jasně napsáno, co konkrétně autorizujete,“ uzavírá Dana Čírtková.

Policisté doporučují:
Na platby v prostředí internetu si zřídit zvláštní účet (kreditní nebo i běžný) a na tomto účtu mít částku přiměřenou prováděným operacím. Nepropojovat využívané bankovní účty pro přístup z jednoho přihlášení.
Velmi nebezpečné je vyplňovat údaje potřebné k platbě elektronickou kartou, či přístupové údaje do elektronického bankovnictví do tabulek, které byly zpřístupněny zasláním odkazu na webovou stránku. Každá seriózní platební brána se otevírá z prostředí webových stránek obchodníka a po platbě se tam vrací (mají spolu smluvní vztah). Používejte jen platební brány, které jste v minulosti úspěšně použili. Pokud se vám způsob platby nezdá, nepoužívejte jej a operaci neprovádějte! Ostatně. Pro provedení platby je třeba pouze číslo účtu.
Při přihlašování do elektronického bankovnictví důsledně kontrolujte adresní řádek, zda je zobrazená adresa webových stránek bankovnictví přesně zobrazená. Naučte se ji předem nazpaměť nebo si ji kamkoliv zapište. Jedná se veřejně dostupný údaj.
Pro přístup do bankovnictví si vytvořte záložku nebo zástupce. Pečlivě si vždy adresu prověřte. Při vyhledání bankovnictví z vyhledávače opravdu hrozí otevření falešného odkazu, pachatelé umí protlačit svůj falešný odkaz k bankovnictví na přední místa vyhledaných odkazů
Při jakýchkoliv potížích kontaktujte banku, sdělte, že jste se stali obětí podvodu a platbu reklamujte. Buďte důrazní, někteří úředníci bank projevili v minulosti značnou nekompetentnost a liknavost.
V případě podezření, že jste se stali obětí podvodníka, vše ihned oznamte policii na linku 158.

  • Facebook
  • Twitter