Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Humpolecké i havlíčkobrodské pivo uspělo v soutěži České pivo

/
/
/
1321 ZobrazeníDegustační soutěž České pivo se s letošním ročníkem stává plnoletou přehlídkou toho nejlepšího, co tuzemské pivovary vyprodukovaly za rok 2018. V rámci osmnáctého ročníku tohoto prestižního žebříčku porota degustovala celkem 74 vzorků od 23 pivovarů. Na přehlídce nechyběla ani piva z Vysočiny.

Degustační soutěž České pivo je každoročně otevřená všem tuzemským pivovarům produkujícím roční výstav nad pět tisíc hektolitrů. Specialitou soutěže je její pořádání ve dvou kolech, což je nejen u nás, ale i jinde ve světě velmi neobvyklé. „Smyslem soutěže je preferovat piva, která si dlouhodobě udržují standardní kvalitu,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven, a dodává: „Jedná se o důležitou součást našich aktivit, kterými podporujeme tradici českého pivovarství. České pivo je našim národním klenotem, kterému je potřeba věnovat náležitou péči. I z toho důvodu jsem ráda, že soutěž je nastavena přísně. Vítězství v jednotlivých kategoriích je důležitým vzkazem nejen pro odborníky, ale i konzumenty.“

Mezi světlými ležáky se na bronzové příčce umístil Bernard světlý ležák 12 z Rodinného pivovaru Bernard, a. s., který získal ocenění i mezi výčepními světlými pivy za Bernard kvasnicové pivo. Pivo z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a. s., se umístilo na třetím místě mezi tmavými pivy s Rebelem černým.

Přihlášené vzorky, které jsou odebírány přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, se následně hodnotí v pěti soutěžních kategoriích: Světlý ležák, 11° světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo a Nealkoholické pivo. Porotu tvořenou z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce při hodnocení zajímají především senzorické vlastnosti piva, konkrétně tedy vzhled, barva, chuť, vůně a textura.

Kategorii světlých ležáků ovládl Litovel Premium
V prestižní kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil Litovel Premium, pivo zlatavé barvy s kompaktní pěnou a příjemnou vůní chmelu i sladu. Druhé místo patří, stejně jako v loňském roce, nepasterizovanému extra chmelenému pivu Starobrno Drak. Na třetím místě se umístil Bernard, tradiční světlý ležák oblíbený pro svou vyváženou hořkost a plnost.
„Těší nás, že se nám v roce, kdy Pivovar Litovel slaví 125 let od založení, podařilo získat první místo v kategorii světlých ležáků. Litovel Premium patří k našim nejúspěšnějším pivům, které pravidelně oceňují odborníci na degustačních soutěžích u nás a v zahraničí. Vyrábíme jej tradičními postupy z ječmenů pěstovaných na úrodné Hané, tršických chmelů a pramenité vody z Litovelského Pomoraví,“ komentuje úspěch Lumír Hyneček, ředitel Pivovaru Litovel.

Nejlepším 11% světlým ležákem Zubr Grand
Mezi jedenáctistupňovými pivy byl jako nejlepší ohodnocen světlý ležák s vyšší plností a barvou Zubr Grand, který tak zároveň obhájil své loňské prvenství. Druhé místo obsadilo ryzí pivo z hor neboli Holba Šerák a na třetím místě se umístil Velkopopovický Kozel 11, světlý ležák s plnější chutí tří druhů sladů a jemnou hořkostí chmele.

Kompletní výsledky degustační soutěže České pivo 2018

Světlý ležák
1. Litovel Premium; Pivovar Litovel, a. s.
2. Starobrno Drak; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a. s.
3. Bernard světlý ležák 12; Rodinný pivovar Bernard, a. s.

Světlý ležák 11°
1. Zubr Grand; Pivovar Zubr, a. s.
2. Holba Šerák; Pivovar Holba, a. s.
3. Velkopopovický Kozel 11; Pivovar Velké Popovice; Plzeňský Prazdroj, a. s.

Světlé výčepní pivo
1. Litovel Moravan; Pivovar Litovel, a. s.
2. Bernard kvasnicové pivo; Rodinný pivovar Bernard, a. s.
3. Zubr Classic; Pivovar Zubr, a. s.

Tmavé pivo
1. Černovar černé; Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s.
2. Litovel Premium Dark; Pivovar Litovel, a. s.
3. Rebel černý; Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a. s.
3. Lobkowicz Premium černý; Pivovar Lobkowicz Group, a. s.

Nealkoholické pivo
1. Zlatopramen N-A; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a. s.
2. Bakalář za studena chmelený; Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s.
3. Lobkowicz Premium Nealkoholický; Pivovar Lobkowicz Group, a. s.

  • Facebook
  • Twitter