Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Havlíčkobrodsko pomáhá Ukrajině

/
/
/
928 ZobrazeníUbytování, doprovod na úřady, ale i oběd nebo společně strávený čas, můžete nabídnout Ukrajincům, kteří utíkají před válkou. Nabídky nemateriální pomoci můžete směřovat na facebookovou stránku Havlíčkobrodsko Ukrajině.

Válka na Ukrajině vyhnala z domovu statisíce lidí a mnoho z nich míří do Česka, kde mají část rodiny a nebo prostě cítí, že se tu domluví snáz než jinde. Jsou to hlavně maminky a babičky s dětmi, muži zůstávají na frontě

Po celém Česku vznikly dobrovolnické iniciativy, které Ukrajincům pomáhají – ať už s dopravou od hranic, s ubytováním, prací i jinak. Na Havlíčkobrodsku se můžete zapojit taky a to prostřednictvím iniciativy jednoduše nazvané Havlíčkobrodsko Ukrajině.

Stačí vyplnit formulář a nabídnout, čím přesně chcete pomoct vy. Máte ubytování? Nabízíte práci? Chcete někomu pomoct s vyřizováním na úřadech? Můžete tlumočit? Nebo chcete někoho pozvat na oběd, aby na chvíli zapomněl na těžké chvíle a cítil se jako u rodiny? A nebo máte jiný nápad, jak pomoct?

„Chtěli jsme vytvořit takový uzel, kde se sejdou všechny nabídky pomoci z okolí. A my je pak jednoduše spárujeme s konkrétními lidmi, kteří zrovna tohle potřebují,“ vysvětluje jedna z organizátorek, Petra Tajovský Pospěchová. „V téhle chvíli je přetlak příchozích spíš ve velkých městech, ale počítáme, že jich bude čím dál víc mířit i k nám. Bude skvělé mít nachystanou databázi pomoci, kterou můžeme hned nabídnout.“

Pokud chcete nabídnout nějakou pomoc, napište na e-mail: pomahameukrajine@volny.cz a popište, co nabízíte.

Iniciativa se soustředí na nemateriální pomoc. „Chceme poprosit, aby nám lidí zatím neposílali nabídky materiální pomoci. Tu zatím zajišťují třeba skauti nebo charita a směřuje hlavně k hranicím. Až budeme vědět, co konkrétní lidé potřebují, dáme vědět,“ dodává Petra Tajovský Pospěchová.

Iniciativa navázala spolupráci s královéhradeckou diecézí a nabídky pomoci z databáze může předávat i krajskému hotspotu nebo dalším dobrovolníkům, kteří uprchlíky přivážejí od hranic. Stačí, když se ozvete a dáte vědět, čím chcete pomoci zrovna vy. Své nabídky můžete směřovat na e-mail: pomahameukrajine@volny.cz.

Úvodní foto: Jana Plavec, Stories of Medyka

  • Facebook
  • Twitter