Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Hasiče prověří 125 metrů vysoká chladicí věž Dukovan

/
/
/
708 ZobrazeníV Jaderné elektrárně Dukovany dnes začal unikátní společný třídenní výcvik lezců podnikové jednotky hasičů elektrárny a profesionálních hasičů z hasičských záchranných sborů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Využijí jednu z nejvyšších staveb v regionu. Na 125 metrů vysoké chladicí věži elektrárny, kde právě probíhá obnova jejího pláště, procvičují postupy pro záchranu osob ze zavěšené lávky.

Devadesátka hasičských lezců, kteří jsou vycvičeni na záchranu osob ve výškách nebo volnou hloubkou, jako například k vyproštění osob ze šachet, studní, terénních srázů nebo z výškových budov, stožárů a technologií, začala dnes v rámci třídenního součinnostního cvičení procvičovat postupy pro společný zásah v prostředí elektrárny. Praktické nácviky budou probíhat na chladicí věži číslo 5, jejíž specifické zakřivení je pro samotné lezce profesní výzvou.

V oblasti lezecké techniky je součinnost velmi důležitá zejména kvůli navazujícím činnostem. Lezci musí být stejně vycvičení a používat stejné postupy, aby další lezecká skupina mohla ihned začít spolupracovat a pokračovat v záchraně. „Pokud by tato situace reálně nastala, je velmi pravděpodobné, že lezci elektrárenských hasičů už budou provádět záchranu a týmy lezců profesionálních hasičů se budou muset velmi rychle zorientovat v použitém postupu, jistících bodech a použitém materiálu.“, vysvětluje důvody společného výcviku Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

V rámci elektrárny jsou hasiči lezci využíváni k jištění pracovníků při činnostech ve výškách, hloubkách nebo například ve stísněných prostorech. Od května letošního roku, kdy lezecká skupina hasičů na elektrárně působí, provedla desítky jištění pracovníků v technologii. Už dvakrát lezci zasahovali také v okolí elektrárny, a to konkrétně při záchraně zraněné dívky ze skály v Tavíkovicích a při záchraně osoby v Radkovicích.   

Lezci jsou plně vycvičení hasiči, takže ovládají všechny specializace, které jsou k výkonu služby potřeba jako např. strojník, chemik, obsluha motorových pil, předlékařská pomoc apod. Cílem elektrárny je mít na konci roku 2022 celkem 16 vycvičených lezců a jednoho instruktora.

  • Facebook
  • Twitter