Do třebíčského muzea za bohatou historií
Tradiční akci pro rodiny s dětmi nazvanou Do muzea za bohatou sto dvacetiletou historií pořádá v sobotu 23. února Muzeum Vysočiny Třebíč.
V minulých letech se návštěvníci seznámili se samurajskou zbrojí, koutním hrncem, poštolkou obecnou, figurkou čerta z betlému Eduarda Charváta, zlomeným mečem z dob husitských válek, panenkou habešánkem, skleničkou třebíčské ZONky, vltavínem, benediktinem, Tahiťankou, valdštejnským erbem, Malým čtenářem a pěnovkou.
V loňském roce proběhla připomínka 120 let od založení muzejního spolku v Třebíči panelovou výstavou v recepci muzea, která potrvá až do počátku března.
V letošním cyklu programů Do muzea za… přiblíží v třebíčském muzeu exponáty, události a osoby, které právě toto výročí připomenou.
První díl cyklu se koná 23. února v depozitáři muzea v Kosmákově ulici, ostatní pak proběhnou na zámku.
23. února Kosmákova ulice
Jak to všechno začalo aneb počátky třebíčského muzea
Návštěvníci se dozvědí, jak došlo k založení muzejní tradice u nás v Třebíči, kdo za tím stál a jak se muzeum proměnilo během 120 let.
30. března
Přírodovědci se hlásí o slovo
Přírodovědné sbírky patří k třebíčskému muzeu téměř od samého počátku. V březnu se zájemci stanou členy přírodovědného klubu a okusí práci botaniků.
18. května
Za popravčím mečem
Součástí muzea nebyl jen přírodovědný klub, ale také historický. I sbírka militarií má dlouholetou tradici. Návštěvníci se dozvědí více o popravčím meči a zjistit, která místa jsou spjatá s tímto exponátem.
21. září
Haló, haló, čtěte pozorně aneb sbírka muzejních plakátů
Plakáty, které muzeum nastřádalo za 120 let své existence. Jaké akce v muzeu byly tradiční v dobách minulých a jaké v současnosti?
16. listopadu
Za habánskou keramikou
Na posledním dílu cyklu Do muzea za 120 lety přivítá všechny přítomné habán a povypráví o keramice. Odkud se habáni vzali, kde u nás žili a co dělali? K vidění budou muzejní kousky habánské keramiky a zájemci si zkusí na motivy habánů vytvořit svůj vlastní kousek keramiky.