Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Do havlíčkobrodského Oka míří Ukradený stát i s novinářem Janem Moláčkem

/
/
/
979 ZobrazeníKdo Slovákům ukradl stát? Proč ve střední Evropě vládne mafie s oligarchy v čele? Kde hledat proměnu naší společnosti? Na tyto otázky se snaží hledat odpověď nový dokumentární film Ukradený stát slovenské režisérky Zuzany Piussi, který začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod už ve středu 4. prosince od 19.00.

Po filmu bude následovat diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem, kterého můžete znát z pořadu Reportéři ČT nebo z Deníku N. Jan Moláček působil také jako zpravodaj České televize na Slovensku a v Rakousku.
Ukradený stát představuje dramatické vyprávění o novém typu společenského zřízení, v němž tradiční státní struktury nahrazuje mafie s oligarchií. A o tom, jak udělat, že se o tom veřejnost nic nedozví. Slovensko 30 let od listopadu 1989 a současně realita blíže té naší, než se nám může zdát…
Kauza Gorila představovala průlom v moderních dějinách Slovenska. Díra do zdi konspiračního bytu, ve kterém se scházely špičky politiky a oligarchie, znamenala zároveň díru do fasády demokratického státu a vládnutí. Přispěla nakonec k pádu slovenské vlády, ale vynesla k vládě zpět Roberta Fica, ačkoli byl také významným aktérem těchto aktivit. Tuto periodu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica (2012), u něhož došlo k zákazu uvedení v už dohodnutých slovenských multiplexech, ale na internetu jej shlédlo několik set tisíc diváků.
Ukradený stát začal vznikat jako ohlédnutí za aktéry právě tohoto filmu. Krátce po začátku natáčení došlo k zavraždění investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a natáčení nabralo jiný směr – stejně jako celý společenský vývoj.
Ve filmu vystupují právníci, blogeři, novináři, bezpečnostní experti a (ex?)agenti zpravodajských služeb. Výsledný tvar je nejen dramatickým příběhem zákulisí této kauzy, ale především reflektuje mechanismy ovlivňování státu i veřejného mínění prostřednictvím kompromitujících materiálů, utajování nebo naopak poskytování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil způsob jednání, který většina lidí akceptuje jako skutečnost …
„Po promítání filmu bude následovat diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem. Myslím, že nás všechny napadá otázka, zda se něco podobného může stát i u nás, nebo jak hodně je propojena politika s byznysem,“ zve na promítání a diskuzi dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Jan Moláček (vlevo) na letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě společně s Vojtěchem Bergerem (Český rozhlas) a slovenským novinářem Máriem Homolkou

Jan Moláček (* 24. května 1972 Brno) je český investigativní novinář působící pro Deník N, reportér a moderátor, v minulosti zahraniční zpravodaj ČT v Berlíně, Moskvě a Vídni, reportér pořadu Reportéři ČT. Pracovní kariéru začínal jako redaktor TV Nova v Českých Budějovicích, překladatel z angličtiny a učitel jazyků. V letech 1998 až 2012 pracoval v České televizi jako reportér, editor a moderátor zahraniční redakce, mimo jiné byl reportérem pro oblast Blízkého východu v období druhé palestinské intifády a stálým zpravodajem ČT v Berlíně (2004 až 2005), Moskvě (2005 až 2006) a Vídni (2007 až 2010).
Působení v pozici zahraničního redaktora v Rusku musel ukončit už po roce z toho důvodu, že mu ruské ministerstvo zahraničí podobně jako později Josefu Pazderkovi po roce neprodloužilo vízum a akreditaci. Od listopadu 2012 do konce roku 2013 působil na TV Nova jako reportér pořadu Na vlastní oči. V lednu 2014 se vrátil do ČT, kde se stal reportérem pořadu Reportéři ČT. Za rok 2016 získal Novinářskou cenu Nadace Open Society Fund v kategorii Nejlepší komentáře, které zveřejňoval na Aktuálně.cz. V roce 2018 nastoupil do nově vznikajícího Deníku N.

  • Facebook
  • Twitter