Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Díky ochotným švadlenkám žďárská charita rozdělila přes dva tisíce roušek

/
/
/
2815 ZobrazeníV nelehké situaci se v první polovině března objevilo více než 150 pracovníků žďárské charity. Ti se s rostoucí nákazou a nedostatkem ochranného materiálu v počátcích vyhlášení nouzového stavu v České republice vypořádali po svém. V polovině března oslovila žďárská charita veřejnost s prosbou o našití roušek primárně pro její služby, případně o dodání bavlněného materiálu.

Zpráva o potřebnosti šití roušek se šířila nejen za pomoci sociálních sítí, ale i prostřednictvím osobních kontaktů. Solidarita veřejnosti a ochota se zapojit přinesla neuvěřitelný výsledek. Za deset dní se na žďárské charitě sešlo více jak 2 000 šitých roušek. Do šití roušek se zapojili pracovníci ve službách, které byly nařízením vlády omezeny v provozu. Do kampaně se tak zapojily pracovnice Klubu v 9, denních stacionářů Rosa i Nesa, volnočasového klubu Včela, centra pro rodiče s dětmi Kopretina, Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a Centra prevence.

Naléhavou výzvu žďárské charity vyslyšela také široká veřejnost, včetně dobrovolníků centra Kambala. Koordinátorka dobrovolníků Michaela Kuchtová postupně oslovila větší skupinu švadlenek, které byly ochotné bez váhání pomoci. „Abychom v první fázi získali co největší množství roušek, poskytovala jsem všem našim dobrovolnicím potřebné zázemí. Získala jsem různé návody, rady a zkušenosti k několika typům roušek, převážela látky na šití, které lidé darovali charitě, zajišťovala operativní svoz roušek tak, aby se co nejdříve dostaly k našim pracovníkům a uživatelům. Za zmínku stojí i distribuce zakladačů na šňůrky, které vyrobil na 3D tiskárně a daroval pan Kaplan z Nového Města na Moravě. Získat nedostupné gumičky byl mnohdy nadlidský výkon,“ vysvětluje stále s nadšením a úsměvem Michaela Kuchtová, která i nadále vyhledává dobrovolníky k případnému šití roušek. „Dobrovolnictví má smysl i sílu! Řídit skupinu takto šikovných lidí mě naplňovalo. Lidé rádi pomohli, i když to některé stálo hodně sil a bolavá záda,“ dodává Michaela Kuchtová.

Většina dobrovolných švadlenek se věnovala šití celé dny, protože v nouzovém stavu nemohly nastoupit do zaměstnání. Jiné pracovaly během nočních a ranních hodin, protože přes den musely být v zaměstnání, nebo se staraly o malé děti. Mezi dobrovolníky se našli i muži, kteří se nebalí chopit šicího stroje. „V rodinách vznikaly manufaktury. Děti a tatínci připravovali materiál nebo jej pak dolaďovali, maminky šily na stroji. Mám velkou radost, že během tak krátké doby jsme všichni společnými silami byli schopni zajistit velké množství roušek pro potřebné. Jsem ráda, že dobré skutky přinesly nejen radost, ale i velký užitek. Moc ráda bych všem poděkovala,“ doplňuje koordinátorka dobrovolnického centra.

I přes nádherný výsledek žďárská charita ve sbírce pokračuje i nadále. Získané roušky totiž distribuuje pomocí svých terénních pracovníků mezi seniory, lidi bez domova a ty, kteří se nemají mnoho možnosti roušky získat. Kontakt navazují pracovníci i s lékárnami v okrese a obchody s potravinami.

Chcete se rovněž zapojit do rouškové výzvy, ať už jako švadlenka nebo jako dárce materiálu? Kontaktujte Martinu Horníčkovou, vedoucí nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Wellmez na telefonním čísle: 731 626 116 nebo na emailu martina.hornickova@zdar.charita.cz.

  • Facebook
  • Twitter