Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Den tiskařů v Kralicích připomene 440 let Bible kralické i 50 let památníku

/
/
/
747 ZobrazeníČtveřici letošních výročí připomene Den tiskařů, který se v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku v sobotu 21. září. Od vydání prvního dílu Bible kralické uplyne 440 let, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let budovy Památníku Bible kralické Moravského zemského muzea (MZM) a také 200 let od první školní budovy v Kralicích.

Slavnostní zahájení akce je naplánováno v 9.30 u pomníku Bible kralické. Po celý den od 10.00 do 17.00 budou připraveny komentované prohlídky Památníku Bible kralické, středověké tvrze a kostela sv. Martina. Návštěvníci se mohou těšit na řemeslné dílny s ukázkami knihtisku, které v areálu tvrze přichystá Roman Prokeš a Studio Bez Kliky. V budově Základní školy Jana Blahoslava bude možné navštívit historickou školní třídu ze sbírek Moravského zemského muzea, výstavu obrazů akademického malíře a kralického rodáka Jana M. Krejčího, své výtvarné počiny představí i tamní žáci. Nejen muže bude lákat výstava hasičské techniky v areálu zbrojnice.
Na slavnostní zahájení naváže v kostele sv. Martina hudební vystoupení dětí ze Základní školy Jana Blahoslava a Chrámového sboru od sv. Martina. Program pro malé návštěvníky připraví až do 15.00 Dětské muzeum MZM na několika stanovištích v okolí Památníku.

Historii Památníku Bible kralické a výzkumu v Kralicích přiblíží v 10.30 přednáška ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka v tělocvičně školy. Dějiny budovy osvětlí i v 11.30 promítání krátkého filmu z otevírání Památníku v roce 1969 a výstava dobových fotografií. Ve 14.00 oživí historii Jednoty bratrské Jan Dymáček.
Pro uši příchozích je připraveno ve 12.00 a ve 14.30 hudební vystoupení v rámci dětského programu a ve 13.00 koncert hudby z Vysočiny Listověj.
Pořadateli akce spolu s Moravským zemským muzeem jsou Obec Kralice nad Oslavou, Základní škola a Mateřská škola Jana Blahoslava v Kralicích, Brněnská tisková misie, Studio Bez Kliky a Sbor dobrovolných hasičů v Kralicích.

Památník Bible kralické se nachází v budově v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578-1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším produktem byla šestidílná tzv. Bible kralická, náležící nejen k vrcholům tiskařského umění v českých zemích, ale kvalitou svého projevu především k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.
Více o památníku se lze dozvědět na webu.

  • Facebook
  • Twitter