Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Čtvrtý ji.hlavský den nabídl Vachka, Havla i Slovensko

/
/
/
1453 ZobrazeníTřiadvacátá ji.hlavská přehlídka dokumentu vrcholí. Nedělní program přinesl filmy hned tří slovenských autorů. Jedním z nich je Ukradený stát Zuzany Piussi.

„Vražda novináře nastolila více otázek, než kdo je vrah,“ uvedla Piussi o svém investigativním snímku na téma současné Slovensko. Chybět nebude ani Ráj na zemi filmaře Jaro Vojtka a FREM Viery Čákanyové. „Inspirací k vytvoření filmu FREM byla myšlenka/úvaha, že žijeme v době, kdy jako biologický druh narážíme na limity matérie, ze které jsme stvořeni a hledáme cesty, jak se vylepšit a překročit přirozené limity,“ říká Čákanyová o filmu.
Premiéry se dočkala také dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. „Komunismus byla poslední velká utopie. Všichni dávní utopisté věděli, že majetek a moc je třeba rozptýlit mezi lidi,“ říká Vachek.
Představil také první ukázky vznikajícího filmu Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka, kterému Václav Havel navrhl, aby „…natočil zbytek jeho života.“
Debaty Inspiračního fóra byly dnes věnované klimatické krizi. O „klimageddonu“ debatovala například šéfka finských Greenpeace Sinni Harkki nebo americký odborník na klima Bill McKibben. „Myslím, že závislost na fosilních palivech může mít ještě tužší kořínek než ideologie 20. století,“ řekl McKibben v rámci debaty.

Objev 23. Ji.hlavy: Felix Sobolev
Velkým objevem letošní Ji.hlavy je tvorba ukrajinského filmaře Felixe Soboleva (1931–1984). Jeho dílo přibližuje sekce Průhledná bytost. „Snažíme se vždy představovat režiséry, kteří posunuli přemýšlení nad dokumentárním filmem. Felix Sobolev je legendární,“ říká dramaturgyně sekce Andrea Slováková. Sobolev od šedesátých let minulého století patřil mezi hvězdy sovětského dokumentu a vyprodával kinosály, mimo Ukrajinu je ovšem zcela neznámý. „Hledal vždy nové tvůrčí postupy – pracoval s animací, s časosběrnými materiály, sám vynalézal přístroje, kterými zachycoval jinak nezachytitelné jevy,“ přibližuje Soboleva Slováková. Blok filmů Felixe Soboleva nabídne i pondělí.

Na co se těšit v pondělí?
Festivaloví návštěvníci se mohou těšit na další „masterclasses“, tedy přednášky filmových profesionálů. Svou práci přiblíží přední rumunský režisér, scenárista a iniciátor rumunské nové vlny Cristi Puiu, a také autor ji.hlavské znělky Sergej Dvorcevoj. Premiéry se dočká film Roberta Sedláčka Soud nad českou cestou i #sandravugande Filipa Remundy.

Pondělí nabídne také další blok sekce Fascinace: Erotika. Retrospektiva věnovaná erotice v dokumentárním filmu promítne další, mládeži nepřístupný, blok filmů. „Uvažování o tělesné touze, přitažlivosti a projevech fyzické lásky je v avantgardní kinematografii vedle práce s nahým lidským tělem zpodobňováno mnoha dalšími motivy a postupy: je problematizovaný vztah společnosti k zobrazování nahoty a sexu, zdůrazňovaná různost v podobě queer erotiky nebo kritizována cenzura vyjadřování o tělesnosti v uměleckých dílech,“ přibližuje přehlídku její dramaturgyně Andrea Slováková.

Inspirační fórum přinese Dokumentární dialog s Američanem mexického původu, spisovatelem a bývalým členem pohraniční stráže Franciscem Cantú.

Večer pak bude patřit slavnostnímu zakončení 23. Ji.hlavy a předávání ocenění v soutěžních sekcích: Opus Bonum, Mezi moři, Mezi moři – studentská soutěž, Česká radost, První světla, Fascinace, Fascinace: Exprmntl.cz, Svědectví o politice, Svědectví o přírodě a Svědectví o poznání.

  • Facebook
  • Twitter