Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Cirkusový svět v třešťském muzeu

/
/
/
713 ZobrazeníV třešťském muzeu bude ve čtvrtek 14. června v 17.00 slavnostně zahájena výstava Cirkusový svět. Vystavené předměty pocházejí ze soukromých sbírek Františka Přinesdomů a Vlastimila Kašny a také ze sbírek Národního muzea, resp. jeho pobočky – Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích.


„Cirkusových muzeí je na světě jen pár. A jedno z nich je v Prachaticích. Divadelní oddělení Národního muzea
v Praze se systematicky zabývá kromě jiného i cirkusovou historií, a protože se cirkusová sbírka rozrostla, bylo možné otevřít toto jedinečné muzeum. Klub přátel cirkusů a varieté má bezmála čtyři desítky členů. Jeden z jeho členů, velký nadšenec a fanoušek cirkusů žije v Třešti. František Přinesdomů má ve svém bytě malé cirkusové muzeum – plakáty z představení a fotografie cirkusů, které byly v Třešti, ale i těch, za kterými sám vycestoval, často i do zahraničí. Druhý člen zmíněného spolku bydlí v nedaleké Jihlavě. Vlastimil Kašna hrával v cirkusové kapele na saxofon a na bicí. A dnes vyrábí věrné makety cirkusů, tak jak vypadají na stanovišti před představením,“ přibližuje Milina Matulová z třešťského muzea.

Výstavu zahájí Hanuš Jordan, kurátor divadelního oddělení Národního muzea v Praze, a své umění předvedou POuLIČNÍCI z Divadelního souboru Karla Čapka z Třeště.

  • Facebook
  • Twitter