Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

ČEZ v Dukovanech ukončil odstávku prvního výrobního bloku

/
/
/
513 ZobrazeníEnergetici Jaderné elektrárně Dukovany ukončili v úterý 5. dubna pravidelnou odstávku prvního bloku pro výměnu paliva. Během uplynulých 46 dnů vyměnili přibližně čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal blok dodávat s několikadenním předstihem už v pondělí a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. V provozu tak jsou v Dukovanech všechny čtyři výrobní bloky.

V pořadí už 36. odstávku prvního reaktorového bloku pro výměnu paliva energetici zahájili 18. února. V jejím průběhu vyměnili 84 palivových kazet, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů. Práce ještě stále provázela ochranná opatření proti koronaviru.

„Pro dosažení stabilizovaného provozu bloku na plném výkonu musíme provést ještě další kontroly a testy zařízení, ale jsem přesvědčen, že se nám podařilo blok řádně připravit na následujících několik měsíců jeho bezpečného a spolehlivého provozu,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Časově i technicky nejnáročnější práce odstávky technici prováděli na jedné z šesti cirkulačních smyček primárního okruhu, při kterých demontovali jedno z šesti hlavních cirkulačních čerpadel a dále zkontrolovali teplosměnné plochy parogenerátorů. „První tři měsíce letošního roku byly pro Dukovany hektické. Kolegové odvedli skvělou práci a dali dobrý základ pro další spolehlivý provoz. Nyní čeká výměna paliva první temelínský blok,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

  • Facebook
  • Twitter