Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Časová schránka restaurované sochy ukrývala překvapení

/
/
/
1450 ZobrazeníBarokní socha sv. Šebestiána, která má už více než dvacet let svoje místo u kostela sv. Martina v Třebíči, prochází rekonzervací. V jejích útrobách se ukrývala schránka se záznamy z první poloviny 20. století.

Koncem dubna letošního roku byla socha včetně soklu odborně rozebrána a převezena do ateliéru Jana Vodáčka v Kamenném Malíkově. Na své místo se socha vrátí v září letošního roku. Během odborného sejmutí sochy byla v soklu nalezena kovová časová schránka.

„Vzhledem ke známému faktu, že socha sv. Šebestiána byla ke kostelu sv. Martina přesunuta v roce 1999, jsme byli přesvědčeni, že časová schránka pochází z této doby. Po otevření schránky jsme zjistili, že jsou v ní tři listiny s pamětním zápisem z 11. listopadu 1932, podepsané mj. tehdejším starostou Josefem Vaňkem nebo Antonínem Kalinou, tehdy obuvníkem, který později ve válečných letech zachránil 900 židovských chlapců v koncentračním táboře,“ popsal nález ze sochy starosta Pavel Pacal.

Schránka

V pamětním zápisu je popsána historie sochy, která byla původně součástí jedné ze tří kašen na Karlově náměstí.

„Autorem sochy je pravděpodobně třebíčský sochař Štěpán Pagan, v roce 1730. Po zrušení veřejného vodovodu na Karlově náměstí byla socha přemístěna na ulici Vítězslava Nezvala, v roce 1999 při úpravě prostoru autobusového nádraží pak byla přesunuta ke kostelu sv. Martina,“ uvedl místostarosta Pavel Janata.

Pamětní zápis v časové schránce byl mokrý, protože do schránky zatékalo. Po vysušení a vylisování je ale přesto dobře čitelný. Kromě historie sochy si lidé mohou přečíst, jaká byla mzda dělníka a zedníka nebo složení městské rady z roku 1932.

„Původně jsme chtěli listiny pouze dát do nového obalu a při usazení sochy schránku opět vložit do podstavce. Protože ale letošní rok je natolik jiný, výjimečný celosvětovou pandemií, rozhodli jsme se přidat do schránky také informace o aktuální době, o dění v našem městě tak, aby lidé při příštím otevření schránky měli jedinečné informace,“ doplnil starosta Pavel Pacal.

  • Facebook
  • Twitter