Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Bratři Včelové se loučí s aktivní kariérou, k rozlučce si pozvali legendy

/
/
/
646 ZobrazeníDalší velké loučení čeká zimní stadion v Pěšinkách ve Světlé nad Sázavou. Loučit se totiž budou legendy světelského hokeje – bratři Včelové. V rámci rozlučkové exhibice se proti sobě postaví ve středu 28. prosince od 17.30 Team Včeláků, složený z legend HC Světlá nad Sázavou a A-týmu. Vstup je zdarma.

Bratři Včelové se po boku Karla Nekoly a Lukáše Krajíčka řadí k nejúspěšnějším odchovancům světelského hokeje. Jejich hokejové kariéry jsou neodmyslitelně spojeny pouze se dvěma kluby – HC Rebel Havlíčkův Brod a HC Světlá nad Sázavou.

Éra HC Rebel Havlíčkův Brod
Oba sourozenci společně prošli mládeží Havlíčkova Brodu, kde se mimo jiné potkali se svým nerozlučným parťákem – Jaroslavem Žákem. První zápas za A-tým rebelů si oba připsali v sezoně 2001/2002, konkrétně 13. 10. 2001 v zápase proti Táboru, který Havlíčkův Brod vyhrál 5:1 – ani jeden z bratrů se do statistik nezapsal. Ve své první sezoně si Ondřej Včela připsal 12 zápasů (1+1) a Petr Včela 4 zápasy (2+0). Oba sourozenci za A tým odehráli ještě tři sezóny s celkovou bilancí (včetně play-off) – Ondřej 154 zápasů, 12 gólů a 23 asistencí a Petr si ve 141 zápasech připsal 67 bodů za 22 gólů a 35 asistencí.
Ve své poslední sezoně (2005/2006) se podíleli na postupu rebelů do 1. ligy. Není bez zajímavosti, že vítězný, a postupový gól, vstřelil v čase 39:34 Ondřej Včela. Pravdou však je, že ani jeden z bratří si 1. ligu nezahrál, rozhodli se věnovat svému zaměstnání a od hokeje si tak dali roční pauzu…

Světelská éra
Stejně jako v Havlíčkově Brodě, tak i ve Světlé odehráli oba bratři první zápas za A tým společně 21. 2. 2001 v domácím zápase proti Jičínu ve skupině o udržení. Světlá tehdy vyhrála 7:2, na čemž se gólem podílel i devatenáctiletý Petr Včela. Pro Ondru to byl na dlouhou dobu poslední zápas za Světlou. Naopak Petr se v týmu objevil ještě v sezóně 2002/2003, kdy naskočil do šesti zápasů, ve kterých zaznamenal pět gólů. Napevno se opět jejich osud spojil se Světlou od sezóny 2007/2008. V polovině předchozího ročníku přišel do Světlé jejich kamarád a spoluhráč Jaroslav Žák a odtud už bylo k návratu blízko. Už v březnu 2007 potvrdil trenér Schlaichert, že oba bratři mají v úmyslu jít hrát do Světlé a tak se i stalo.
A návrat domů to byl vskutku pohádkový, spolu s Ondrou a Petrem přišli do Světlé i Stanislav Mečiar, Jan Krajíček, což dalo vzniknout úderné a legendární formaci Mečiar, Včela O. – Včela P., Žák, Krajíček, které byla postrachem soupeřových obran. V první sezoně po návratu dovedli Skláře až do finále, kde už ovšem nestačili na Žďár. I tak šlo o největší úspěch světelského hokeje v jeho historii. A z daleka to nebyl jediný úspěch. Během třinácti sezon se pětkrát radovali z vítězství v krajské lize (08/09; 09/10; 13/14; 14/15; 16/17), dvakrát skončili ve finále (07/08; 15/16). V roce 2015 se radovali i ze zisku Superpoháru pro nejlepší tým Východních Čech. V sezonách 08/09 a 09/10 se sklářům podařilo vyhrát i kvalifikaci o druhou ligu, ale vlivem administrativních chyb skončili Skláři druzí.

Během svého působení ve Světlé si oba sourozenci zahráli s celou řadou výborných hokejistů. Ondřej Včela exceloval po boku Stanislava Mečiara a posléze vedle dalšího ex-broďáka Petra Beránka. Když Petr Beránek ukončil kariéru, začal Ondra předávat své zkušenosti mladším spoluhráčům, jako například Honzovi Svobodovi, který stále patří k velkým oporám zadních řad světelského týmu. Ondra odehrál poslední soutěžní zápas za Světlou 4. 3. 2020 proti Hlinsku, ve kterém se asistencí podílel na výhře 3:2. Za Světlou nastoupil do 363 zápasů, ve kterých zaznamenal 295 bodů za 86 gólů a 209 asistencí.
Petr hrál ve stabilním útočném triu s Jardou Žákem a Honzou Krajíčkem, které bylo schopno hrát téměř po slepu. Když se před sezonou 2013/2014 přesunul Krajíček na pozici trenéra, dostali Petr a Jarda Žák nového spoluhráče – Radima Křišťana a byla to trefa do černého. I toto útočné složení nahánělo obranám soupeře strach, o čemž svědčí čtyři finálové účasti v řadě. Naposledy se Petr představil světelským fanouškům během loňského play-off proti Telči, proti které se prosadil gólově. Petr má na svém kontě 491 bodů (260 + 231) ve 378 zápasech.
Ondra i Petr jsou velcí srdcaři a pro vítězství svého týmu by udělali cokoli, za což je soupeři nenáviděli, ale Světeláci milovali. Pro nejednoho malého sklářského hokejistu jsou vzorem. Teď se ale jejich kariéra chýlí ke konci. Ještě než oficiálně pověsí brusle na hřebíček, sehrají na domovském zimním stadionu svůj poslední zápas.

  • Facebook
  • Twitter