Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Bezpečnější operace vedlejších nosních dutin nově v Jihlavě

/
/
/
654 ZobrazeníRychlejší a bezpečnější zákrok u složitějších operací pacientů s chronickým zánětem vedlejších nosních dutin s nosní polypózou- to jsou největší výhody použití CT navigace při operačních výkonech na vedlejších nosních dutinách. Nový přistroj využívají lékaři ORL na operačních sálech v jihlavské nemocnici.

Nosní polypy trápí asi jedno procento evropské populace, především dospělé s převahou mužů, výjimečně děti. Pacienti přicházejí nejčastěji s ucpaným nosem, trvalou sekrecí z nosu, bolestmi hlavy, ztrátou čichu, chuti. Příčiny onemocnění jsou nejasné, bývá to vztah s alergií či bronchiálním astmatem. Základem léčby je lokální, nebo i celková aplikace kortikoidů a antihistaminika. Tato léčba neřeší neznámou příčinu onemocnění, snižuje ale zánětlivou reakci sliznic nosu a vedlejších nosních dutin. Další naděje v léčbě recidivujících nosních polypů je vkládána do biologické léčby, toho času není v České republice tato poměrně nákladná terapie hrazena zdravotními pojišťovnami. Metoda je zatím tak řečeno v plenkách a její účinnost ukáže teprve čas.

Pokud farmakoterapie nevede ke zlepšení potíží, je nutné provést endoskopické operační odstranění nosních polypů a ošetření vedlejších nosních dutin (FESS – functional endoscopic sinus surgery). Operace opět neřeší příčinu onemocnění, proto recidivy a následné reoperace nejsou vzácností. Stejně jako každý jiný výkon, i FESS je provázen rizikem operačních komplikací plynoucích z anatomického uspořádání vedlejších nosních dutin, které jsou v úzkém vztahu k očnici, zrakovému nervu, či k přední jámě lební. Předpokladem bezpečného výkonu je orientace v operačním poli, ta je však často po předchozích zákrocích značně pozměněná a komplikovaná.

K bezpečnějším operacím vedlejších nosních dutin nově pomůže v Jihlavě CT navigace

Během CT navigované operace má chirurg přehled o pozici navigovaných nástrojů v oblasti vedlejších nosních dutin. Poloha a pohyb nástroje, a zároveň i hlava pacienta, jsou registrovány generovaným elektromagnetickým polem, a zobrazeny ve třech rovinách na monitoru ve vztahu k CT obrazové dokumentaci pořízené před operací. Ta musí být provedena ve vysokém rozlišení s řezy po 0.6 mm – čím tenčí řez, tím větší přesnost.

Použití CT navigace je vhodné zejména při opakovaných operacích, kdy po předchozích výkonech chybí mnoho orientačních struktur. V těchto případech se snižuje riziko komplikací: „Operace pomocí CT navigace jsou i přes počáteční přípravu pacienta a registraci nástrojů rychlejší a bezpečnější. Jsou současně i radikálnější. Díky navigaci operatér ví, kde přesně se nachází a zda má ošetřeny všechny sklípky čichové kosti, které ošetřit měl. Zatím jsme provedli téměř 50 CT navigovaných operací dutin a v současné době mám pocit, že se tato metoda už stala zažitou rutinou pro celý operační tým,“ popisuje primář ORL jihlavské nemocnice Petr Dvořák.

Nová elektromagnetická CT navigace se nejčastěji používá u složitějších výkonů. Jak říká primář Petr Dvořák, u těch jednoduchých, kde je patologický proces omezen třeba jen na čelistní dutinu, to postrádá smysl. „Použití by zbytečně protáhlo výkon. Výhodné je naopak u pacientů s kompletním postižením paranazálních dutin, či u zmíněných reoperací, stejně jako u vzácných nádorů,“ dodává.

CT navigace spolu s endoskopickou věží a shaverem (přístroj pro endonasální chirurgii) byla pro ORL oddělení Nemocnice Jihlava pořízena díky významné finanční účasti Kraje Vysočina za 4 824 000 včetně DPH už v lednu 2020. Opakované covidové pauzy oddálily zavedení CT navigace do rutinní praxe. V roce 2021 byla použita celkem u 50 % operací dutin, což je nárůst využití proti předchozímu roku 2020, kdy bylo její užití u necelé čtvrtiny výkonů. Do budoucnosti lze očekávat ještě určité navýšení procentuálního zastoupení CT navigovaných operací.

  • Facebook
  • Twitter