Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Osm stolpersteinů v Novém Městě připomene dvě židovské rodiny

/
/
/
608 ZobrazeníV Novém Městě bude ve čtvrtek 10. září v Novém Městě na Moravě slavnostně odhaleno osm pamětních kamenů, stolpersteinů, připomínající rodiny Skuteckých a Bradyových.

„Pět kamenů bude připomínat vyvražděnou židovskou rodinu Skuteckých a tři kameny pak oběti rodiny Bradyových. Slavnostní odhalení proběhne v 17.00 v parku před Horáckou galerií. Vystoupí novoměstské pěvecké sbory Naenia a Novocantus.
Pokládání pamětních kamenů je umožněno díky finanční podpoře z Nadačního fondu obětem holocaustu,“ uvedl Matěj Petr z Informačního centra v Novém Městě na Moravě.

Stolpersteiny jsou pamětní kameny připomínající oběti holocaustu, které se pokládají před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a zde následně zavražděn. Smysl projektu spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války.

Název stolperstein je složenina z německých slov stolpern (klopýtnout, škobrtnout) a Stein (kámen). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým z těchto kamenů skrývá a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak nás nutí zastavit se a symbolicky se sklonit před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo.

  • Facebook
  • Twitter