Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Jihlavsku kontrolovali požívání alkoholu za volantem

/
/
/
914 ZobrazeníPolicisté z Jihlavska se v pátek 13. dubna v nočních hodinách zaměřili na kontrolu řidičů, zdali neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek. Do mimořádné dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 27 policistů, se uskutečnila v Jihlavě a jejím nejbližším okolí. 

V průběhu akce zkontrolovali celkem 263 vozidel a zjistili 23 přestupků, z 21 vyřídili na místě uložením pokuty v příkazním řízení, dva přestupky zadokumentovali a předají je k vyřízení do správního řízení. „V deseti případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost, devět přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. V jednom případě policisté při kontrole zjistili, že řidič usedl za volant pod vlivem alkoholu – naměřená hodnota byla nižší než jedno promile, takže se jednalo o přestupek, který policisté zadokumentují a předají k vyřešení do správního řízení. V osmi případech policisté zjistili nevyhovující technický stav u kontrolovaného vozu,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Podle jejích slov budou kontroly zaměřené na řidiče, zda neusedají za volant v podnapilém stavu, v letošním roce jednou z hlavních priorit policistů nejen dopravní policie, ale všech ostatních složek pořádkové policie na území celé Vysočiny. „Policisté kontrolují a po celý letošní rok budou kontrolovat řidiče v rámci běžného výkonu služby, ale také při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích, které budou velice intenzívně pokračovat také v průběhu měsíce dubna i května,“ dodává tisková mluvčí s tím, že se policisté budou při kontrolách zaměřovat na všechny účastníky silničního provozu.

„Podle množství alkoholu se jedná buď o dopravní přestupek, nebo o trestný čin. Obecně lze říci, že pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile alkoholu, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do dvaceti tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu jednoho roku. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile alkoholu, řidič se dopouští trestného činu, za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Pokud způsobí řidič ve stavu vylučujícím způsobilost dopravní nehodu, za spáchaný trestný čin mu hrozí přísnější trest, a to odnětí svobody až na tři roky,“ uzavírá Dana Čírtková.

Dopravní nehody pod vlivem alkoholu v Kraji Vysočina od 1. ledna do 31. března 2018

 

Útvar

Počet dopravních nehod Počet účastníků

pod vlivem alkoholu

Hodnota alkoholu

vyšší než 1 promile

ÚO Pelhřimov 122 11 9
ÚO Havlíčkův Brod 167 9 8
ÚO Jihlava 161 12 11
ÚO Třebíč 141 2 1
ÚO Žďár nad Sázavou 156 14 14
DO Velký Beranov 113 2 2
Kraj – celkem 860 50 45

Zdroj: Policie ČR

  • Facebook
  • Twitter