Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu, radí policisté na Vysočině

/
/
/
1036 ZobrazeníOd čtvrtku 1. listopadu by řidiči měli mít v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat, na svých vozech zimní pneumatiky. Nařizuje to zákon o provozu na pozemních komunikacích při jízdě na všech silnicích na území České republiky v období do 31. března. 

„U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí být zimní pneumatiky umístěny na všech kolech vozidla a hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 4 mm. Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg musí mít zimní pneumatiky umístěny na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 6 mm.

Každý řidič má odpovědnost nejen vůči sobě, ale také vůči ostatním účastníkům silničního provozu, a proto za nepříznivých podmínek by měl v zimních měsících vyjíždět s vozidlem pouze na zimních pneumatikách. Zimní pneumatika má při nízkých teplotách rozdílné vlastnosti než pneumatika letní. Při teplotách 4 °C stupně a nižších má zimní pneumatika lepší přilnavost k vozovce ve srovnání s letní pneumatikou,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Značka Konec zimní výbavy

Policisté v regionu Vysočiny budou v nadcházejícím období kontrolovat použití zimních pneumatik v rámci běžného výkonu služby. „Při silničních kontrolách se v rámci běžného výkonu služby v zimním období zaměříme především na komunikace, kde by mohly letní pneumatiky ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu. Po zkušenostech z předešlých let a ze statistiky dopravních nehod víme, kde nám řidiči s nevyhovující zimní výbavou častěji havarovali nebo úplně zablokovali provoz,“ dodal Jan „Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

U dopravních nehod, při kterých by měla nepřítomnost zimních pneumatik přímý vliv na vznik nebo průběh dopravní nehody, musí policisté přihlédnout při šetření k této skutečnosti. Při dopravní nehodě se vždy zapisuje do protokolu o dopravní nehodě také informace o použitých pneumatikách na zúčastněných vozidlech.

„Policisté mohou řidičům, kteří nebudou respektovat nařízení o použití zimních pneumatik, uložit blokovou pokutu ve výši až dva tisíce korun. Pokud by řidič jízdou na nevhodných pneumatikách ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté zakázat řidiči další jízdu s tímto vozidlem.

V souvislosti s používáním zimních pneumatik je zapotřebí řidiče upozornit na skutečnost, že dopravní značka Zimní výbava zůstává stále v platnosti. Obce v České republice tak mají stále možnost umístit tyto dopravní značky na svém území. Na místech, kde bude umístěna tato dopravní značka, musí řidiči k jízdě v období od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě vozidlo pouze se zimními pneumatikami,“ uzavřela Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter