Ženy se podívaly k samotnému srdci Jaderné elektrárny Dukovany
Ve čtvrtek 28. března se uskutečnilo setkání WIN Czech, tedy profesního sdružení žen pracujících v jaderných oblastech, přímo v útrobách Jaderné elektrárny Dukovany.
Celé dopoledne strávily ve žlutých kombinézách, které jsou jediným povoleným oděvem při pohybu v kontrolovaném pásmu elektrárny.
Časově náročný byl průchod tzv. hygienickou smyčkou, kdy se všichni, kteří vstupují do kontrolovaného pásma, musí převléct, a to včetně spodního prádla. Každá osoba vstupující do nitra elektrárny také obdrží dozimetr na měření případných radiačních dávek.
Odbornou exkurzi začaly dámy na útvaru chemických režimů, kde je přivítala Kateřina Kunešová, členka WIN Czech. „Staráme se o složení všech médií v elektrárně, tedy jak v primárním, tak i v sekundárním okruhu a také chladicí vody. Hlavním úkolem je zajistit čistotu vody, aby vyhovovala technickým parametrům.“ Na tomto oddělení pracuje čtyřicet pět zaměstnanců, z toho je deset žen. Mezi nimi je i další členka WIN Czech, a to chemička Hana Roupcová. Ta provedla zájemkyně chemickými laboratořemi.
V doprovodu tiskového mluvčího Jaderné elektrárny Dukovany Jiřího Bezděka navštívily ženy reaktorový sál. Některé tu byly poprvé, ale například starostka z nedalekých Rešic Petra Jílková už potřetí. V prostorách, kde je ukryto samotné srdce jaderné elektrárny, ženy obdivovaly čistotu, ticho a také kázeň personálu. Průvodkyně Informačního centra Marie Hlouchová popsala proces výměny jaderného paliva. „Pro manipulaci s palivem se u nás v elektrárně využívá speciální zavážecí stroj, který je společný vždy pro dva reaktory.“
V čem perete? Ptaly se ženy vedoucího prádelny v kontrolovaném pásmu elektrárny.
V jaderné elektrárně se nachází také prádelna. Perou se zde ochranné osobní pomůcky, které mají pracovníci na sobě při práci v kontrolovaném pásmu elektrárny.
„Pracovníci vstupují přes tzv. hygienickou smyčku, kde si v samoobslužném regálu vyzvednou ochranné osobní pomůcky a při výstupu je zase odevzdají. A ty pak putují k nám do prádelny,“ popsal vedoucí prádelny František Vošta a dodal, že za rok vyperou 140 tun prádla. Přísný systém prádelny zaručuje, že všechny pracovní oděvy jsou z hlediska radiační ochrany v pořádku. V prádelně je vyčleněna speciální místnost, kde se perou oděvy, na kterých se při výstupu z kontrolovaného pásma měří kontaminace. Každý totiž musí projít přes měřící zařízení. Pokud je zaznamenána kontaminace, oděv se odloží na určené místo a prádelna ho musí prát speciálním procesem. „Jedná se o pět automatických praček, které jsou zvlášť naprogramované. Po vyprání provedeme přeměření a když je v pořádku, putuje dál. Když ne, tak je necháme půl roku ve zvláštní místnosti odpočinout a pak vypereme znovu,“ vysvětlil František Vošta.
Odpolední část exkurze strávily ženy v Informačním centru
V expozici na ně čekalo pět barevných zastavení, která představují návštěvníkům elektrárnu a její provoz. V zeleném sektoru se dámy seznámily s uspořádáním jednotlivých objektů v areálu elektrárny. V šedé části se dozvěděly informace týkající se ionizujícího záření a mohly ho také pozorovat v jedné z největších mlžných komor v Evropě. Řez výrobním blokem si prohlédly pod fialovým světlem a srdce elektrárny – jaderný reaktor ve zmenšeném měřítku byl představen jak jinak, než v červené barvě. V symbolicky posledním žlutém zastavení se ženy dozvěděly o tom, jak je v elektrárně nakládáno s použitým palivem a jaké je jeho další možné využití.
Informace o sdružení WIN na www.win-czech.cz a na FB profilu WIN Czech.