Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Žáci ZŠ O. Březiny v Jihlavě odhalili památník obětem politických procesů 50. let minulého století

/
/
/
158 ZobrazeníSousoší postav z kovových prutů má připomenout nejen popravené, ale také ty, kteří tu po nich zůstali, rodiny, přátele… Odhalením památníku přímo u místa bývalého popraviště byl završen projekt Zaváté šlépěje, na kterém pracovali žáci z jihlavské ZŠ O. Březiny.

Památník bude v červnu doplněn intervencí profesionálního architekta, který se rozhodl se tomu žákovskému přizpůsobit.
V minulém týdnu se uskutečnila slavnostní vernisáž, která zakončila projekt nazvaný Zaváté šlépěje. Při vernisáži byl odhalen památník složený ze siluet lidí, kteří mají představovat rodinu, přátele či další blízké těch, kteří byli u zdi nedaleko od památníku popraveni při politických procesech komunistického režimu, tedy v 50. letech minulého století. O vzhled památníku, ale také sběr historických reálií a opravdových osudů popravených se postarali pod dohledem edukátorky Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě žáci z jihlavské ZŠ O. Březiny.

„Projekt je unikátní tím, že si už to téma vymysleli žáci sami. Myšlenka vznikla při loňském projektu Zastávky umění, kdy se studenti gymnázia, se kterými jsme tehdy spolupracovali, rozhodli na jednu zastávku udělat plakáty s připomínkou Jaroslava Schlezingera a Jaroslava Pospíšila,“ prozradila edukátorka Pavlína Pitrová, se kterou jsme projekt podrobněji rozebrali v rozhovoru ZDE.

Kromě zmíněných se do projektu zapojili také pracovníci Jihlavského architektonického manuálu Tereza a Vojtěch Teclovi. „Tereza je sochařka a Vojta architekt, takže nám celou dobu s tvorbou maket pomáhali, navíc mi pak poradili s tím, jak usadit sochu do země, aby byla bezpečně ukotvená,“ doplnila Pitrová. Sochu pak dle návrhu žáků vytvořil umělecký kovář Luděk Kalný.

Při slavnostním odhalení promluvil rektor VŠPJ Zdeněk Horák. Přítomen byl také primátor města Petr Ryška se svým náměstkem pro oblast kultury Richardem Šedivým. Na akci krajského významu nechyběl ani hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, který přišel s náměstkyní pro regionální rozvoj Hanou Hajnovou.

Projekt Zaváté šlépěje pořádá Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a Vysoká škola polytechnická za podpory magistrátu města Jihlavy. Více o celém projektu si můžete přečíst na ogv.cz/zavate-slepeje nebo ogv.cz/cesta-zavatych-slepeji.

Dva památníky?
Nad umístěním památníku k místu bývalého popraviště dlouhodobě uvažuje také město Jihlava, pro které návrh vytvořil architekt Zdeněk Sendler. Původně měl nový památník ten vytvořený žáky nahradit, architekt se ale nakonec rozhodl svůj návrh tomu žákovskému přizpůsobit.

„Naopak chci na dílo žáků upozornit, a to nápisem na železné desce, který bude rámovat vstup do sklepních prostor, kde oběti politických procesů pravděpodobně věznili,“ uvedl Sendler a dodal: „Pavlína Pitrová se mnou po celou dobu tvorby komunikovala a musím říct, že žáci odvedli opravdu skvělou práci. Jsem rád, že se toho plno naučili i o tom, jak to tady za minulého režimu vypadalo.“

Zdeněk Sendler se mimo jiné podílel také na umístění kamenného památníku jedenácti popravených, který je pár kroků od místa popraviště. V minulosti dělal také studii revitalizace parku Smetanovy sady, na které začne s městem pravděpodobně znovu spolupracovat při stavbě Horácké multifunkční arény. Odhalení druhé sochy je předběžně plánováno na začátek června.

Pilířem dobré spolupráce ale byl zejména na kolektiv žáků, který byl dle edukátorky výjimečně dobrý: „S takovou skupinou jsem snad ještě nepracovala. Přemýšlela jsem, čím to je, a asi je to dané tím, že je nespojuje třída, ale společný zájem. Jsou to totiž studenti z humanitního semináře, takže jsou namíchaní ze dvou tříd jenom ti žáci, kteří se o toto téma zajímají.“

  • Facebook
  • Twitter