Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Vzduchoplavci z Vysočiny I.

/
/
/
146 ZobrazeníHned několik rodáků z Vysočiny patřilo k průkopníkům vzduchoplavby. S balony začínali Jan Čermák z Velkého Meziříčí, Antonín Fiala z Jersína, ale i Franz Mannsbarth z Jihlavy. Teprve k nedávno objeveným průkopníkům vzduchoplavby z tehdejšího Německého Brodu patřil i Václav Hahnel (Haněl), jenž už v roce 1863 navrhl letadlo. Každého z nich krátce přiblížíme v dnešním článku i jeho pokračování každé následující pondělí.

Po marné námaze odměněn byl rozedráním šatu
Jana Čermáka, prvního národnostně českého diplomovaného pilota, není třeba blíže představovat. Méně známé je ale to, že se poprvé se odpoutal od zemské tíže v balonu. Čermák sám svůj první let popsal: „V červenci roku 1895 podnikl jsem prvý vzlet balonem s kapitánem Ferdinandem Wandasem. Náš let skončil po dvou hodinách u lázeňského města Mšena v středních Čechách. Vítr byl tenkráte prudký. Cesta naše, pohybující se ve výši 1800 m, byla za krásného počasí velmi příjemná, překrásný rozhled v ozářeném sluncem kraji, a nezapomenutelný dojem, řekl bych daleko příjemnější než v letadle, kde jest při větru stále tolik práce a hluku. Hnáni jsme byli v rychle stoupajícím balonu větrem z počátku k Mělníku a zde zachyceni jiným směrovým proudem, téměř přímo k severu. Za Mšenem začali jsem pomalu klesati a, nemajíce dostatek přítěže, zkrátili jsme si další cestu sestupem. Přistání však nebylo tak lehké jako vzlet a nastaly vážné okamžiky. Vítr byl svěží a my ve výši asi 300 m pohybovali jsme se dosti značnou rychlostí. Spustili jsem záchranné lano, shodili jsme kotvu. Zanedlouho ploužilo se lano kol stáda, na jehož pasáka jsme volali, aby lano přidržel. Odvážný mladík ochotně nám vyhověl a lano zachytil; byl však chvíli po pastvisku smýkán, povalen a po marné námaze, za kterou odměněn byl rozedráním šatu, a jistě i modřinami, lano pustil. Nakonec to dobře dopadlo! Další přispěchavší diváci pomohli nám balon přidržeti, plyn zcela vypustiti, sbaliti a na dráhu odvézt!“

O Václavovi Hahnelovi a dalších průkopnících vzduchoplavby z Vysočiny se uskuteční přednáška na zámku v Malči v úterý 13. června 2023.

  • Facebook
  • Twitter