Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Vzduch je naše moře – 100 let letectví na Třebíčsku

/
/
/
1499 ZobrazeníMuzeum Vysočiny Třebíč připravilo na léto výstavu připomínající historii letectví na Třebíčsku nazvanou Vzduch je naše moře. Návštěvníci se mohou těšit na makety a modely letadel různých velikostí, např. historické rogalo či kostru letounu, tzv. ultralight.

„Výstava mapuje fenomén létání od konce první světové války, přes období První republiky, účast v zahraničním odboji, až po současnost.  Dokumentuje jednotlivé kapitoly letecké historie na reálných příbězích odvážných mužů a žen, kteří v našem kraji vzlétali a dosud vzlétají k obloze. Témata výstavy budou řazena chronologicky, počínaje koncem první světové války, přes slavnou éru První republiky, období okupace a následné poválečné obnovy. Zakončena bude připomínkou vzniku aeroklubu v Třebíči a základny v Náměšti nad Oslavou.
Návštěvníci se mohou těšit na makety a modely letadel různých velikostí, např. historické rogalo či kostru letounu, tzv. ultralight,“ popsala Eva Novotná z Muzea Vysočiny Třebíč.

Plakát výstavy

V rámci příprav materiálů a dokumentů vznikne i katalog výstavy, který bude sloužit jednak jako shrnutí předložených dokumentů, ale do budoucna také jako obrazový sborník k tématu, které dosud nebylo souborně publikováno. „Výstavu doplní odborné přednášky, komentované prohlídky a programy pro děti. Programy pro školy se uskuteční od září 2018. Pro mladší věkovou kategorii chystáme programy zaměřené na historii létání jako takového. Pro starší budou připraveny komentované prohlídky k určitému období v rámci let 1918-2018,“ dodala Eva Novotná.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 28. června od 17.00 v prostorách zámecké konírny. Slavnostní zahájení bude spojeno s uctěním památky všech, kteří zahynuli za řídící pákou letadla. Účast na vernisáži přislíbil čestný host, generál Emil Boček, veterán československého odboje v řadách RAF za druhé světové války.

Výstava potrvá od 29. června do 14. října. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 28. června od 17 hodin v prostorách zámecké konírny. Účast na vernisáži přislíbil čestný host, generál Emil Boček, veterán československého odboje v řadách RAF za Druhé světové války. Hosté vernisáže se mohou těšit na přelet letadla Aeroklubu.

Na výstavě se podílí Třebíč Nuclear Model Club, Spolek historie letectví Třebíč, Západomoravský aeroklub v Třebíči a Letecká základna Náměšť nad Oslavou.

  • Facebook
  • Twitter