Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výzva na záchranu petrkovského zámečku vyvolala velký ohlas nejen v Česku

/
/
/
1420 ZobrazeníS velkým ohlasem se setkala výzva iniciátorů, Ljuby Václavové, Miloše Doležala a Markéty a Petra Veličkových, s níž vyzvali veřejnost, aby se podílela na záchraně usedlosti básníka a grafika Bohuslava Reynka, jeho manželky Suzanne Renaud a synů Daniela a Jiřího v Petrkově. Výzvu podepsalo mnoho osobností v Česku, na Slovensku, v Polsku, Itálii, Velké Británii a ve Francii.

V pondělí 11. května odevzdal Petr Velička vytištěné podpisy na Krajský úřad Kraje Vysočina v Jihlavě. „Výzva na internetu bude pokračovat do chvíle, kdy bude jasný nový majitel. K odevzdání bylo zhruba dva tisíce podpisů, ze kterých jsme vybrali některé významné. Zároveň jsme už nebyli schopni manuálně přepsat veškeré podporovatele s facebooku, takže kdo by chtěl mít svůj hlas podpory k výzvě, nechť ji podepíše na https://www.petice.com/petrkov,“ uvedl Petr Velička pro online deník Vysočina-news.cz, jemuž současně poskytl rozhovor o důvodech výzvy a jejím průběhu.

Co bylo hlavním impulsem Vaší výzvy k záchraně petrkovského zámečku?
Naše přítelkyně, režisérka Ljuba Václavová, která po zjištění nabídky Petrkova v realitní kanceláři, kontaktovala Miloše Doležala a společně jsme se dohodli, že musíme něco udělat.
Dalším impulsem byl náš osobní vztah s Jiřím a Danielem, za kterými jsme Ljubu při natáčení Bermudského poetického trojúhelníku nad Vysočinou v roce 2013 přivedli. Miloš je samozřejmě v tom úzkém kruhu přátel, který má k Reynkům velmi blízko. Nezanedbatelným impulsem byly informace, kdy jsem se spojil s Veronikou Reynkovou a z rozhovoru vyplynulo, že rozhodně není jakkoliv proti.

Co Vás při organizování výzvy pozitivně, či negativně překvapilo? Naprostá většina souznění s naší společnou úvahou, kterou dovedl Miloš tak dobře napsat. Negativně mne překvapilo, že vůbec musíme tuto energii vynaložit, na věc, která by v dozrálé kulturní společnosti byla samozřejmostí. Také mne mrzí, že je někdy nedostatečně pochopeno, jaký zásadní vliv na tvorbu člověka a vůbec na život člověka má konkrétní místo a krajina. Genialita díla rodiny Reynků je přece prodchnuta místem a krajinou, ve které tvořili, a pokud oni sami odešli, tak to místo uchovává jejich odkaz pro lidi, kteří se s nimi nemohli potkat a kteří se tak mohou zprostředkovaně setkat s jejich dílem a s místy v krajině, která je jejich spoluautorem. Myslím, že názory, které odmítají tento fenomén připustit jsou sobecké a uzurpují si výjimečnost svých vzpomínek.

Jak hodnotíte dosavadní přístup Kraje Vysočina a jeho vedení k řešení celé záležitosti?
Jsem rád, že se teď věci hnuly a doufám, že správným směrem, nicméně stále si myslím, že je ze strany vedení neúmyslně nedoceněn klenot Petrkova jako místa paměti, který svým významem daleko přesahuje Vysočinu i hranice naší republiky.
Myslím si, že právě k tomu byly Kraje zřízeny, aby byly blíže nejen hmotné potřebě obyvatel, ale aby také zodpovídaly a dobře spravovaly kulturní hodnoty in situ. Znovu připomínám, že přestože přínos díla rodiny Reynkových pro evropskou kulturu je veliký, velice křehký, niterný a nesmazatelný, tak pro samotný odkaz a připomínku samotných tvůrců a souvislostí je zachování Petrkova naprosto zásadní.

Jaké reakce Vaše výzva během prvních dní po zveřejnění vyvolala? Obrovskou vlnu podpory. Původně jsme zamýšleli zajistit podporu od několika autorit jak kulturní, tak politické sféry, což se povedlo. Ovšem odezvy s podpisy k naší výzvě nabraly na takové síle, že jsme museli celou věc překlopit do virtuálního světa internetu. na univerzální petiční stránku. Veškeré ohlasy teď archivujeme a hledáme cestu jak je zpětně jednoduše zveřejnit, protože jsou to právě tyto vzkazy a dopisy, které nás utvrzují, že úvaha o zachování Petrkova nebyla mylná.

Poznámka: V době tvorby článku uvedlo Ministerstvo kultury ČR pro Deník N, že žádá premiéra a ministryni financí o navýšení rozpočtu na koupi petrkovského zámečku.

O výzvě jsme psali také zde.

  • Facebook
  • Twitter